Sosyal Medya

Ekonomi

Yurt içinde altın fiyatları son 6 ayın zirvesinde…

ABD’de beklenti üzerinde gelen enflasyon verisinin şokunu atlatan piyasalar haftaya yükselişle başlarken ABD Dolar Endeksi 89,69 seviyesine gerileyerek 25 Şubat sonrası en düşük seviyeye geriledi...

Yurt içinde altın fiyatları son 6 ayın zirvesinde…

ABD’de beklenti üzerinde gelen enflasyon verisinin şokunu atlatan piyasalar haftaya yükselişle başlarken ABD Dolar Endeksi 89,69 seviyesine gerileyerek 25 Şubat sonrası en düşük seviyeye geriledi. Dolardaki düşüşle dün ve bugün gelişen ülke piyasalarında yükseliş var.

Bugün dolardaki düşüşle gelişen ülke paralarının neredeyse tamamı dolar karşısında yükselirken Meksika pesosu ve Türk lirası ise negatif ayrışıyor. Dün 8,30’a gerileyen USD/TRY kuru bugün 8,35’ten işlem görüyor.

Demir ve bakır başta olmak üzere emtiadaki yükselişten destek alan altın dolardaki zayıflıkla yükselişini hızlandırdı ve ons fiyatı bugün 1.875 dolara çıkarak 29 Ocak sonrası en yüksek seviyeyi gördü.

Dolar kurunun yüksek seviyelerde olması ve ons altının da son ayların zirvesine çıkmasıyla gram altın dün 503 TL’ye çıktı. Sekiz günlük aralıksız yükselişinin ardından dün Kasım sonrası zirveden gevşeyen fiyat bugün tekrar 503 TL’ye yükseldi. Bu ay %6 yükselen gram altın sene başı itibarıyla kazancını da %10’a çıkardı. Kasım ayında 540 TL ile tarihi rekor kıran fiyat, hem onstaki gerileme hem de dolar kurunun 7,0 seviyesi altına inmesiyle Şubat ayında 400 TL’nin altını görmüştü. Mart ayında TCMB Başkanın görevden alınması ile %10 yükselen dolar kuru yurt içi altın fiyatlarını da yükseltti. Nisan ayında ise dolar kurunda belirgin bir değişim olmazken onsun %3 primlenmesi ile gramdaki yükseliş devam etti. Mayıs ayının ilk 18 gününde de ons ve dolar etkisiyle fiyat rekor sonrası en yüksek seviyelerde işlem görüyor. 500 TL üzerinde 525 TL en yakın direnç olarak takip ediliyor.

Ons altında ise 1.858 dolar üzerinde kuvvetlenmede 1.900 dolar yeni seviye olarak takip ediliyor.

Yurt içinde bugün Cumhuriyet altını 3 bin 273 TL’den çeyrek altın ise 823 TL’den satılıyor.

 

Deniz Engin

İnvesting.com

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler