Sosyal Medya

Ekonomi

Türk bankalarının faaliyet ortamı olumsuz görünüm arzediyor

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, küresel bankacılık sektörü faaliyet ortamı (OE) görünümünü ele aldığı rapor yayınladı. Kuruluş tarafından hazırlanan raporda…

Türk bankalarının faaliyet ortamı olumsuz görünüm arzediyor

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, küresel bankacılık sektörü faaliyet ortamı (OE) görünümünü ele aldığı rapor yayınladı.

Kuruluş tarafından hazırlanan raporda Meksika, Brezilya, Türkiye, Polonya ve bazı gelişen Avrupa ülkelerinde OE görünümlerinin negatif trendde olmaya devam ettiği kaydedildi. “Anılan ülkelerin OE görünümleri 2021 ikinci yarısına bazı durumlarda ise 2022 yılına kadar istikrar kazanmayabilir” denildi.

Fitch, “Her ne kadar Türkiye seçili makro göstergelerde çok yüksek skorlara sahip olsa da Türk bankalarının faaliyet ortamı görünümü konusunda açık aşağı yönlü riskler var” yorumu yaptı. Bu risklerin pandemiden çok bankaların dış finansman ihtiyacı, kur volatilitesi, enflasyon ve para politikası bağlantılı olduğunu kaydetti.

Türkiye ekonomisinin 2021 yılı sonunda pandemi öncesi seviyelere toparlanmasının beklediğini de aktaran kredi derecelendirme kuruluşu, bankaların OE skorunun da 2021 ilk çeyrekte istikrar gösterdiğini belirtti. Rapora göre, Türkiye’nin bankacılık sistemi göstergesi “b”, OE toparlanma görünümü “daha yavaş” mali kapasite durumu ise “orta” seviyelerinde bulunuyor.

 

Kaynak: foreks.com

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler