Sosyal Medya

Ekonomi

The Economist Naci Ağbal’ı yazdı…

Economist dergisi, ‘Ankara’nın Cesur Bankacısı – Naci Ağbal Türkiye’de parasal disiplini yeniden tesis etmeye çalışıyor” başlıklı bir yazıda, ‘son birkaç…

The Economist Naci Ağbal’ı yazdı…

Economist dergisi, ‘Ankara’nın Cesur Bankacısı – Naci Ağbal Türkiye’de parasal disiplini yeniden tesis etmeye çalışıyor” başlıklı bir yazıda, ‘son birkaç ayda TL’ye yeni bir hayat verdiğini, Merkez Bankası’nın itibarını yükselttiğini ve rezervleri yeniden doldurmaya başladığını’ söylediği Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal’ın politikalarını ve bu politikaların olası geleceğini ele alıyor.

Ağbal’ın ‘tebriki hak ettiğini’ belirten dergi TL’nin 2020’de ‘korkunç bir yıl’ geçirdiğini ve dolar karşısında neredeyse yüzde 20 değer kaybettiğini söylüyor. Dergi gelişmekte olan ülke para birimleri arasında sadece Arjantin pesosu ve Brezilya realinin daha kötü bir performans sergilediğini hatırlatıyor.

Dergi, Şubat sonunda Amerika’daki borçlanma maliyetinin artışının habercisi olan ve Türk varlıklarının satışını beraberinde getiren Amerikan hazine tahvili faizlerindeki artışa dek TL’nin Peso ve Real’den çok daha iyi performans gösdterdiğini belirtiyor:

“Ağbal doğru reçeteyle geldi. Geçen Kasım ayında göreve geldiğinde, bir döviz krizi ve tahminen 130 milyar doları, TL’nin ahmakça savunulmasına israf edilmiş döviz rezervleri devraldı. Şu ana dek faiz oranlarını toplam 675 puan artırdı, bankanın rezervlerini yeniden inşa etme taahhüdünde bulundu ve Türkiye ile ülke dışındaki mali piyasalarla iletişimi iyileştirdi.”

Dergi, Ağbal’ın işinin kolay olmadığı yorumun yapıyor ve “Erdoğan şimdiden son faiz artışlarından rahatsızlığını dile getirdi. Cumhurbaşkanı iki yıldan kısa süre içinde, Ağbal’ın iki selefini görevden aldı. Üçüncüsünü almakta tereddüt etmeyebilir” diyor.

Derginin görüşlerine yer verdiği eski Merkez Bankası baş ekonomistlerinden Hakan Kara, “Daha tahmin edilebilir ve şeffaf bir çerçeve ortaya koydu; bu da beklentileri yönetmesine yardımcı oldu” derken, Hollandalı mali hizmetler kuruluşu Rabobank’tan Piotr Matys de “Merkez Bankası güvenilirliğinin bir kısmının geri kazanılmasında harika bir iş çıkarttı” ifadelerini kullanıyor.

‘İşi kolaylaşmayacak’

Ancak Economist, Ağbal’ın işinin kolaylaşmayacağı öngörüsünde de bulunuyor. Dergi, Türkiye’nin pandemiyle başa çıkabilmesini sağlayan ve çoğu tahmini boşa çıkartıp ekonominin 2020’de 1,8 büyümesini sağlayan kredi bolluğunun TL ve fiyatlar üzerinde baskı oluşturduğunu belirtiyor. Economist, Türkiye’de enflasyonun bir yıldan uzun süredir tırmanışa geçtiğini ve Şubat’ta yüzde 15,6’ya ulaştığını hatırlatıyor.

Politika faizi ve enflasyonun seyri. .  .

Economist “Ağbal üç yıldan az sürede yüzde 5’e çekmek istediğini söylediği enflasyonu boğmak için para politikasını sıkı tutacağını söylüyor” diyor, ancak Ağbal’ın bu politikayı, hatta görevini sürdürüp sürdüremeyeceğinin belirsiz olduğunu vurgulayan dergi şöyle devam ediyor;

“Ağbal göreve geldiğinde, işine karışmayacağına söz veren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, şu ana kadar bu sözünü tuttu. Ancak Merkez Bankası’nın geleceği Cumhurbaşkanının merhametine kalmış. Türkiye’nin 2023’e dek genel seçime gitmesi gerekmiyor. Ancak olası erken seçim dedikoduları var. Bu dedikodular arttıkça, Ağbal üzerindeki parasal disiplini, ekonomik büyümeyle değiştirme baskısı daha da artacak. Erdoğan şimdiden son faiz artışlarından rahatsızlığını dile getirdi. Cumhurbaşkanı iki yıldan kısa süre içinde, Ağbal’ın iki selefini görevden aldı. Üçüncüsünü almakta tereddüt etmeyebilir.”

 

T24

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler