Sosyal Medya

Ekonomi

Merkez Bankası’nın kritik birimlerinde görev değişikliği- Uysal-Albayrak döneminde atananlar dahil

Bloomberg’in haberine göre, perşembe günü Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın önemli departmanlarında görev değişiklikleri yapıldı. Bankacılık, İstatistik ve Araştırma departmanlarının başına…

Merkez Bankası’nın kritik birimlerinde görev değişikliği- Uysal-Albayrak döneminde atananlar dahil

Bloomberg’in haberine göre, perşembe günü Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın önemli departmanlarında görev değişiklikleri yapıldı.

Bankacılık, İstatistik ve Araştırma departmanlarının başına yeni genel müdür atamaları yapılırken, kaynaklar geniş çaplı atamaların diğer departmanların orta düzey yöneticilerini de kapsadığını belirtti.

Bankacılık ve Finansal Kuruluşlar Genel Müdürü Yusuf Bora Enhoş olurken Araştırma ve Para Politikası Genel Müdürü olarak Mahmut Günay atandı.

Mart ayında Naci Ağbal’ın görevden alınmasının ardından devam eden değişikliklerle üç Para Politikası Kurulu üyesi de değiştirilmişti. Son olarak bu hafta Başkan Yardımcısı ve Para Politikası Kurulu Üyesi Oğuzhan Özbaş’ı görevden alınmıştı.

Barış Soydan: Uysal-Albayrak döneminde atananlar dahil kapsamlı değişiklikler yapıldı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nda dün gerçekleştirilen Banka Meclisi toplantısında alınan kararlarla özellikle politika belirleme ve uygulama süreçlerinde etkili olan birimlerde yönetici değişiklikleri ve atamalar gerçekleştirildiği konuşuluyor. Kaynaklarım, Araştırma ve Para Politikası Genel Müdürlüğü, Yapısal Ekonomik Araştırmalar Genel Müdürlüğü, Bankacılık ve Finansal Kuruluşlar Genel Müdürlüğü gibi temel birimler dahil çeşitli birimlerde genel müdür ve diğer yönetici kademelerinde değişiklikler gerçekleştirildiğini belirtti.

Görevden alınan isimlerin çoğunluğunun iki yıldan az süredir görevde oldukları, yerlerine atananların hemen tamamının ya benzer ya da daha az kıdem ve tecrübede oldukları kaydedildi.

Yapılan atamalarla eski Başkan Murat Uysal döneminde, eski Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın onayıyla atandığı bilinen yöneticilerin birçoğunun görevden alındığı da ifade edildi.

Yerlerine yapılan atamaların birkaç istisna dışında, bulundukları birimlerin kıdemli ve tecrübeli isimleri olmadığı, yöneticilik tecrübelerinin çok az ya da çok sınırlı olduğunun altı çizildi.

Merkez Bankası’ndaki değişim rüzgârının alt kademelere de ulaştığı, yakın zamanda muhasebe, lojistik, idari işler gibi bankanın destek birimlerinde de kapsamlı değişiklikler olacağı yönünde beklenti oluştuğu belirtildi.

Kaynaklarım, ekonomide risklerin çok yüksek olduğu bir dönemde yöneticilik tecrübesi sınırlı isimlerin kilit görevlere atanmasının başlı başına bir risk unsuru olduğunu vurguluyor.

T24/Dünya

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler