Sosyal Medya

Döviz

İrfan Donat: Gübre ve zirai ilaç satışları geçici olarak durdu

BloombergHT’den İrfan Donat, kaynağını paylaşmadığı bilgiye dayanarak yazdığı haberde gübre ve zirai ilaç şirketlerinin, Türkiye’nin farklı bölgelerindeki bayilerine “satışlarımız geçici…

İrfan Donat: Gübre ve zirai ilaç satışları geçici olarak durdu

BloombergHT’den İrfan Donat, kaynağını paylaşmadığı bilgiye dayanarak yazdığı haberde gübre ve zirai ilaç şirketlerinin, Türkiye’nin farklı bölgelerindeki bayilerine “satışlarımız geçici olarak durdurulmuştur” şeklinde genel duyuru ilanı göndermeye başladığını yazdı.

Kurdaki sert yükseliş bir yandan tarımsal girdi fiyatlarını hızla artırırken, öte yandan satışları da durma noktasına getirdiğini belirten Donat, bayilere giden çiftçilerin  de gübre ve zirai ilaç almak isterse benzer yanıtlarla karşılaştığını söylüyor.

Bloomberg HT’nin ulaştığı ve isminin açıklanmasını istemeyen bazı gübre ve zirai ilaç şirketlerinin yöneticileri, satışların durdurulmasına gerekçe olarak, “Kurdaki yukarı yönlü sert yükselişler ham madde fiyatlarımızı da yukarı çekiyor. Artık fiyat belirleyemiyoruz. Sattığımız ürünün yerine mal koymakta zorlanıyoruz. Ham maddeye erişim sıkıntıları yaşıyoruz. O yüzden geçici süre satışları durdurmak zorunda kalıyoruz” diyorlar.

Öte yandan Donat’ın yazdığına göre benzer bir durum mısır ve arpa piyasalarında da geçerli. Tüccarlar, fiyatların gidişatını kestiremediği için ellerindeki malları satmak istemiyor. Artık vadeli satışlar söz konusu olmazken, ürün satanların da peşin satış yaptığı belirtiliyor.

BloombergHT

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler