Sosyal Medya

Ekonomi

YENİLEME (Kısıtlamaların çeşitleri) İhtiyaç kredilerine sınırlama geliyor!

  YENİLEME   Sabah yazarı Dilek Güngör, tüketici kredilerine getirilmesi planlanan kısıtlamaları Pazar makalesinde anlattı     KARTTA 4 KAT…

YENİLEME (Kısıtlamaların çeşitleri) İhtiyaç kredilerine sınırlama geliyor!

 

YENİLEME

 

Sabah yazarı Dilek Güngör, tüketici kredilerine getirilmesi planlanan kısıtlamaları Pazar makalesinde anlattı

 

 

KARTTA 4 KAT SINIRI VAR

Kredi kartı kullanıcıları için bankalar limit belirliyor. İlk defa kredi kartı sahibi olacakların birinci yıl limiti aylık belgeli gelirlerinin en fazla 2 katı oranında oluyor.

Takip eden yıllarda ve daha önce kredi kartı sahibi olan kişiler aylık net belgeli gelirlerinin en fazla 4 katı limite sahip olabiliyor. İhtiyaç kredilerinde ise böyle bir durum söz konusu değil… Ekonomi yönetimi, ihtiyaç kredilerinde de benzer bir formülü uygulamayı planlıyor. Buna göre, ihtiyaç kredileri aylık gelirin belli bir kat üzerinde verilebilecek.

 

İLAVE KARŞILIK GÜNDEMDE

Ekonomi yönetimi krediler için ayrılan karşılıkların artırılması üzerinde de çalışıyor. İç talebin canlı olmasının enflasyonist bir baskı yaratacağından endişe duyulurken, son dönemde alınan kredilerin nasıl kullanıldığına da bakılacak. Türkiye Bankalar Birliği’nin risk merkezi raporuna göre, bireysel kredi kullanan kişi sayısı takipteki krediler hariç son bir yılda 1.3 milyon kişi artarak 34.5 milyona yükseldi.

 

 

 

FÖŞ yazdı:  Tüketici kredileri sorun mu?

 

Erol Taşdelen:  “Borç yiğidin kamçısı” diye diye Mazoşist mi olduk?

 

 

Hükümet, salgında artan bireysel kredilerde bankalara yüzde 15 yıllık artış sınırı getirmeye hazırlanıyor. Prof. Babuşcu, “Taksit 18 aya düşebilir, kredi kartında asgari ödeme artabilir” dedi.

Gıda zamlarının da etkisiyle enflasyondaki yükselişi bir türlü durduramayan ekonomi yönetimi, salgında gelirlerini kaybedenlerin sıklıkla başvurdukları bireysel kredi ve kredi kartlarına sınırlama getirmeye hazırlanıyor. Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan’ın önceki gün bireysel kredilerde ciddi bir artış olduğunu, sınırlandırılması için bankalarla görüştüklerini açıklamasının ardından Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) çalışmalara başladığı öğrenildi.

TEBLİĞ YAKINDA

Başkent Üniversitesi Finans ve Bankacılık Bölüm Başkanı Prof. Dr. Şenol Babuşcu, henüz resmi bir açıklama olmamasına rağmen BDDK’nın çalışmasının 1 ay içinde bankalara tebliğ edileceğine yönelik duyum aldığını belirterek, “Enflasyondaki yükselişi durdurabilmek için bankaların yıllık bireysel kredi artışını yüzde 15 ile sınırlandıracakları belirtiliyor” dedi. Salgın nedeniyle gelirlerini kaybedenlerin sıklıkla başvurdukları ihtiyaç kredilerinde maksimum taksit sayısının 36 aydan 18 aya çekilebileceğine dikkat çeken Babuşcu, kredi kartlarında toplam borcun yüzde 20’si kadar olan asgari ödeme tutarının da artırılabileceğine dikkat çekti.

DESTEKLER KESİLDİ BORÇLAR KATLANDI

Ekonomist Dr. Murat Kubilay, son dönemde ihtiyaç kredileri ile kredi kartı borçlarında büyük artış olduğunu belirterek, “Bunun ardında kısa çalışma ödeneği ve ücretsiz izin ödeneğinin sona erdirilmesi sonucu gelir kaybı yaşayanlarla, işten çıkarma yasağının sonlanmasıyla iş akdi feshedilenler olabilir” dedi. Kubilay, ekonomi yönetiminin 2020’de denenip döviz kurunda ve faiz oranlarında atağa neden olan kredi genişlemesini istemediğine dikkat çekti.

Salgında geliri azalan kredi kartı ve ihtiyaç kredisine yüklendi

1.5 yıldır tüm dünyada ekonomik dengeleri alt üst eden salgın, devlet desteğinin gelişmiş ülkelere göre daha düşük olması nedeniyle Türk halkını derinden etkiledi. Özellikle kısa çalışma ödeneği ve ücretsiz izin ödeneğinin kesilmesiyle gelirleri azalan vatandaşlar, çareyi ihtiyaç kredisi ve kredi kartlarına yüklenmekte buldu.

Haziran ayı itibarıyla bir yılda bireysel kredi miktarı yüzde 21.11 artışla 707.1 milyar liraya ulaşırken, en büyük payı 414.9 milyar lirayla ihtiyaç kredisi aldı. Kredi kartları da yüzde 45.59 artışla 167 milyar liraya ulaştı.

 

Yazının Kaynağına Buradan Ulaşabilirsiniz

 

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler