Sosyal Medya

Ekonomi

Erdoğan: ‘Faizi savunanlarla aynı yolda yürümeyiz’

Erdoğan’ın açıklamasının hedefinde kısa vadede faiz indirimine sıcak bakmayan Hazine ve Maliye Bakanı Elvan olduğu belirtildi. AKP’liler, “Erdoğan, Elvan’ın Meclis…

Erdoğan: ‘Faizi savunanlarla aynı yolda yürümeyiz’

Erdoğan’ın açıklamasının hedefinde kısa vadede faiz indirimine sıcak bakmayan Hazine ve Maliye Bakanı Elvan olduğu belirtildi. AKP’liler, “Erdoğan, Elvan’ın Meclis Komisyonu ve İstanbul’daki sözlerine kızdı. Çok sürmez, görevden azil gelir” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin grup toplantısında Merkez Bankası’nın (MB) faiz indirimiyle ilgili “Faiz sebep, enflasyon sonuç” tezi üzerinden bu kez kendi partililerine yönelik “Bu mücadelede beraber yürüdüğümüz arkadaşlarımızdan faizi savunanlar, kusura bakmasınlar. Bu yolda ben, faizi savunanla beraber olamam, olmam. Bu görevde olduğum sürece faizle mücadelemi sonuna kadar sürdüreceğim ve enflasyonla mücadelemi de sürdüreceğim” dedi. Erdoğan’ın bu sözleriyle Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan’ı hedef aldığı kaydediliyor. Elvan’ın, Erdoğan’ın sözleri sonrası dünkü grup toplantısı bitiminde “Meclis’ten en önce ayrılan isimlerden olması” da dikkat çekerken Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın kulislerinde de “Bakan Elvan en kısa sürede görevden azlini isteyecek” değerlendirmelerinin yapıldığı belirtiliyor.

Cumhuriyet, 5 Kasım’da, Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan’ın “MB’nin yeni bir faiz indirimi kararı alacak olmasına” karşı çıktığı gerekçesiyle Cumhurbaşkanı Erdoğan’a istifasını sunduğu, ancak Erdoğan’ın söz konusu istifayı kabul etmediğini haberleştirmişti.

Erdoğan’ın, Elvan’ın önceki gün İstanbul’da, 5. Türkiye Sermaye Piyasaları Kongresi’nin açılışında yaptığı konuşmadaki “Enflasyonda maalesef arzuladığımız seviyede değiliz. Hedeflediğimiz büyümenin önkoşulu fiyat istikrarından geçiyor. Enflasyonla mücadele kararlılığımızı çok net bir şekilde gösteriyor, iç talep gelişmelerini çok yakından takip ediyor, gerektiğinde makro ihtiyati tedbirleri gecikmeden alıyoruz. Enflasyonla mücadelede kararlı olduğumuz sürece döviz kuru istikrara kavuşacak, ülke risk primi düşecektir” şeklindeki sözlerine “tepki gösterdiği”, bu nedenle grup toplantısında “Bizim arkadaşlara ne oluyor?” ifadelerini kullandığına işaret ediliyor.

 

 

cumhuriyet.com.tr

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler