Sosyal Medya

Döviz

CDS, TL ve faizler… Dün geceden sonra

Türkiye’nin CDS’leri, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın merkez bankasının Para Politikası Kurulu’nun (PPK) üç üyesini görevden almasının ardından son altı ayın zirvesine yükseldi.…

CDS, TL ve faizler… Dün geceden sonra

Türkiye’nin CDS’leri, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın merkez bankasının Para Politikası Kurulu’nun (PPK) üç üyesini görevden almasının ardından son altı ayın zirvesine yükseldi. IHS Markit’in verilerine göre, Türkiye’nin 5 yıllık CDS’leri Çarşamba günkü kapanışa göre 8 baz puan (bp) artışla Nisan başlarından bu yana en yüksek seviye olan 450 bp’ye çıktı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu ile görüştükten sonra faiz kararlarında oy hakkı bulunan TCMB başkan yardımcıları Semih Tümen, Uğur Küçük ile PPK üyesi Abdullah Yavaş’ı görevden almıştı.

Gece yarısında Resmi Gazete’de yer alan atama kararıyla Erdoğan’ın başkan yardımcılığına Taha Çakmak ve PPK üyeliğine Yusuf Tuna’yı atamasının ardından sığ piyasada dolar/TL 9.19 ile yeni zirveyi görmüş, bu sabah da güne 9.15’ten başlamıştı. Euro/TL de 10,66’ya kadar çıkarken tarihi zirvesi 10,76’ya bir adım daha yaklaştı.

Bu sabah saatlerinde kurlar bir miktar gevşerken zirvenin altında yüksek oynaklık izlenmekte. Saat 09:30 sularında 9,18 sınırına bir kez daha dayanan dolar/TL, yurt içi piyasaların açıldığı dakikalarda 9,13 seviyesindeydi. 14:00 civarında ise 9,172 etrafında. Aynı dakikalarda euro/TL ise 10,667 civarında işlem görüyor.

Borsa İstanbul güne hafif alıcılı başlarken BİST 100 Endeksi, yüzde 0,25 primle 1.416 puan civarına çıktı.  Saat 14:00 itibariyle 1,408 seviyelerine geri çekildi.  da. 2 yıllık tahvil faizi %18,17 civarında değişmezken 10 yıllık tahvilin faizi de %19,75’e yükseldi.

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler