Sosyal Medya

Ekonomi

Araştırma: 4 kişiden 1’inin geliri gıda ve kiraya yetmiyor!

Ekonomik zorluk içindeki halk arasında intiharlar yayılırken, vatandaşların yüzde 26.6’sı gıda ve barınma ihtiyaçlarını bile karşılayamaz durumda....

Araştırma: 4 kişiden 1’inin geliri gıda ve kiraya yetmiyor!

Ekonomik zorluk içindeki halk arasında intiharlar yayılırken, vatandaşların yüzde 26.6’sı gıda ve barınma ihtiyaçlarını bile karşılayamaz durumda…

Pandeminin üçüncü dalgasını ağır kayıplarla geçiren Türkiye’de, halk büyük bir ekonomik bunalım içinde. Son bir yıldır yetersiz devlet destekleriyle alınan kapanma tedbirleri vatandaşı temel ihtiyaçlarını bile karşılayamayacak noktaya getirdi. Her 4 vatandaştan 1’inin gıda ve barınma ihtiyacını bile karşılayamadığı Türkiye’de önceki gün 4 vatandaş ekonomik zorluklar nedeniyle intihar etti. Yoksulluk pandeminin de etkisiyle her geçen gün şiddetini artırırken, yapılan araştırmalar da vatandaşın geçim sıkıntısını net bir şekilde ortaya koyuyor.

GEÇİM MÜCADELESİ

Metropoll’ün ‘Türkiye’nin Nabzı Nisan ayı Araştırması’nın sonuçlarına göre, halkın yüzde 26.6’sı şu anki gelirleri ile temel ihtiyaçlarını bile karşılayamadığını dile getirdi.

Sözcü’den Sayime Başçı’nın haberine göre aylık geliri ile sadece gıda barınma gibi temel ihtiyaçlarını karşılayabildiğini açıklayanların oranı yüzde 53.6’da kalırken, bu sonuçlar her 10 kişiden 8’inin gelirleri ile ya çok zor geçindiğini ya da geçinemediğini ortaya koydu. Araştırmaya göre, sadece yüzde 17.7’lik kesim pandemi şartları altında rahatça tüm ihtiyaçlarını karşılayıp geçinebiliyor.

Diğer taraftan gelirleri eriyen halkın yüzde 45.4’ü, muhalefet partilerinin “128 milyar dolar nerede?” kampanyasını olumlu buluyor.

‘AKP, HALKI İNTİHARA SÜRÜKLÜYOR’

Toplumun geldiği noktayı sosyal medya hesabından değerlendiren CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba da “Sadece 1 günde, Mersin’de kokoreç satarak geçimini sağlayan esnaf, Antakya’da 25 yaşındaki genç, İzmir’de kahvehane işletmecisi, Diyarbakır’da 22 yaşındaki genç yaşamlarına son verdi. Hayat esnafın, işsizin, yoksulun evine sığmıyor. AKP iktidarı insanları intihara sürüklüyor” değerlendirmesini yaptı.

HALKIN YAKLAŞIK YÜZDE 80’İ SALGINDA SİYASİ PARTİ KONGRELERİNİ YANLIŞ BULUYOR

Metropoll’ün araştırmasında, AKP tarafından yapıldığı dönemde tartışma konusu olan siyasi parti kongre ve toplantılarını halkın yüzde 79.1’i yanlış bulduğunu açıklarken, halkın sadece yüzde 14’ü bu tür organizasyonları doğru bulduğunu belirtti.

MİLLET İTTİFAKI ÖNDE

Araştırmaya göre halkın yüzde 42.8’i AKP ve MHP’nin yer aldığı Cumhur İttifakı’na kendisini daha yakın hissederken, CHP ve İYİ Parti’nin yer aldığı Millet İttifakı’na daha yakın hissettiğini açıklayanların oranı yüzde 46.1 oldu.

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler