Sosyal Medya

Döviz

AKP, faiz indirimi konusunda kararlı; “Ekonomideki durum 3-4 ay içinde çözülecek”

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan başkanlığında geçen gün yapılan AKP Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısında dövizdeki artışla ilgili izlenecek yol…

AKP, faiz indirimi konusunda kararlı; “Ekonomideki durum 3-4 ay içinde çözülecek”

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan başkanlığında geçen gün yapılan AKP Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısında dövizdeki artışla ilgili izlenecek yol haritası değerlendirildi. Toplantıda faiz düşürmede kararlılık vurgusu yapıldığı öğrenilirken, 3-4 ay içerisinde bu durumun çözüleceği konuşuldu.

T24 kaynaklı bu habere Paraanaliz olarak ek yapalım: Dolar kurundaki ani artışın operasyon olduğu doğru değil. TL’deki aşırı değer kaybının nedenleri:

-Erdoğan liderliğinde faizi enflasyonun oldukça altına indirerek derin negatif reel faiz verilmesinin ABD merkez bankası Fed’in artan enflasyona parasal sıkılaştırmaya giderken yapılması.

-Cari fazla vererek fiyat istikrarı hikayesi ile ekonomi temelsiz politikalar uygulanması. 

-Tüm dengeleri bozulan bir ekonomide sadece faiz indirimi ile yatırım, alım-satım aktivitelerinin artmayacağı. Aksine daralacağı.

– Ve tabi erken seçim yapılmadığı her gün devrede kalacağı anlaşılan yanlış ekonomi politikalarının finansal kriz riskini artırması. 

Hürriyet’ten Gizem Karakış’ın haberine göre; toplantıda faiz indiriminde kararlılık vurgusu yapıldığı, izlenecek yol haritasıyla yüksek kurun da önüne geçileceği savunuldu. Dolar kurundaki ani artışın vatandaşa iyi anlatılması gerektiği konuşuldu. “Dolar kurundaki ani artışın bir operasyon olduğu” da savunulan toplantıda, soğukkanlı yaklaşımdan yana olunması gerektiği de kaydedildi. Bu süreçte, faizin düşmeye devam etmesi nedeniyle alım ve satımın hızlanacağı ve bu sayede yatırımların artacağı da vurgulanan konular arasında yer aldı.

T24

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler