Sosyal Medya

Dünya Ekonomisi

Yellen: Powell enflasyonun kalıcı hale gelmemesini sağlayacak

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, Jerome Powell’ın ikinci dönem için Fed başkanlığına aday gösterilmesinin uzun vadede enflasyonun kalıcı hale gelmemesini…

Yellen: Powell enflasyonun kalıcı hale gelmemesini sağlayacak

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, Jerome Powell’ın ikinci dönem için Fed başkanlığına aday gösterilmesinin uzun vadede enflasyonun kalıcı hale gelmemesini sağlamada önemli bir rol oynayacağını savundu.

Powell’ın Fed başkanlığına, Lael Brainar’ın başkan yardımcılığına aday gösterilmesinin Kongre’nin desteğini kazanacağına inandığını belirten Yellen, Powell ve Brainard’ın Fed’in maksimum istihdam ve fiyat istikrarı görevleri arasında iyi bir denge sağlayacaklarına inandığını vurguladı.

Yellen, “Enflasyon konusunda endişelenmemiz gerektiğini düşünüyorum. Gıda almak için mağazaya giden veya araçlarının depolarını doldurmak isteyen Amerikalıların çoğu enflasyonun ulaştığı seviyelerden endişe duyuyorlar” diye konuştu.

Enflasyondaku yükseişte arz-talep dengesiliklerinin ve ekonomik darboğazların rol oynadığına inandığını belirten Yellen, fiyatlardaki artışın yatışacağına, azalacağına güvendiğini de ifade etti.

 

 

foreks.com

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler