Sosyal Medya

Döviz

ABD’de özel sektör istihdam son ayda zayıfladı; altın ve hisse senetlerine yaradı

ABD’de özel sektördeki istihdam piyasasını ölçen ADP, Ağustos ayında beklentilerin çok altında açıklandı.  Temmuz ayında 326 bin kişi artış gösteren istihdam,…

ABD’de özel sektör istihdam son ayda zayıfladı; altın ve hisse senetlerine yaradı

ABD’de özel sektördeki istihdam piyasasını ölçen ADP, Ağustos ayında beklentilerin çok altında açıklandı.  Temmuz ayında 326 bin kişi artış gösteren istihdam, Ağustos ayında 613 bin beklentiye karşın sadece 48 bin kişi artarak 374 bin oldu. Geçen haftaki işsizlik maaşı başvuruları da 5 bin kişi artarak 353 bine yükselmişti.

ABD ekonomisinde aşılamaya bağlı açılmalarla güçlenen istihdam sektörü Ağustos ayında delta varyantındaki vaka sayısındaki artışla yavaşlamakta.  Ekimde ABD’de hanehalkına  doğrudan verilen tüm desteklerin sona ermesi istihdam piyasasında yeniden bir hareket yaratacak nitelikte, izlemek gerekli.

Fed Başkanı Powell Jackson Hole toplantısında enflasyon hedeflerine ulaştıklarını ve istihdam piyasasını izlemeye devam edeceklerini açıklamıştı.  Dolayısıyla ABD’de Cuma günü açıklanacak tarım dışı istihdam verisi önemli.  Beklenti, 750 bin kişi artması yönünde.  Temmuz’da 943 bin kişilik artışla pandemi sürecindeki en hızlı artış izlenmişti.

Şimdi salgının hızlanması ile tarım dışı istihdamın seyri de daha fazla önem kazanmış durumda.  Beklentinin altında gelecek sayı Dolar Endeksi’nde düşüş, altın fiyatında ve hisse tarafında yeni yükselişler yaratabilir. Daha uzun vadede ise istihdamdaki zayıflığın geçici olduğu unutulmamalı.

 

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler