Sosyal Medya

Döviz

ABD ekonomisi tam gaz: Açık iş sayısında ve konut fiyatlarında rekor seviyeler

ABD Çalışma Bakanlığı, mart ayına ait JOLTS Açık İş Sayısı verilerini açıkladı. Buna göre, ülkedeki açık iş sayısı, martta bir…

ABD ekonomisi tam gaz: Açık iş sayısında ve konut fiyatlarında rekor seviyeler

ABD Çalışma Bakanlığı, mart ayına ait JOLTS Açık İş Sayısı verilerini açıkladı. Buna göre, ülkedeki açık iş sayısı, martta bir önceki aya kıyasla 597 bin artarak 8 milyon 123 bine çıktı ve beklenti 7 milyon 500 bini geçerek verinin açıklanmaya başlandığı Aralık 2000’den bu yana kaydedilen en yüksek seviyeye ulaştı.

Söz konusu dönemde açık iş sayısı, konaklama ve gıda hizmetleri, eğitim ile sanat, eğlence ve dinlenme sektörlerinde artarken, sağlık hizmetleri ve sosyal yardım sektöründe düşüş gösterdi.

İşe alım sayısı ise martta 215 bin artarak 6 milyon 9 bine yükseldi. İşe alımlar, eğitim ve madencilik sektörlerinde arttı.

Açık iş sayısı açık pozisyonlar ile bu işlere başvurmaya istekli çalışanlar arasındaki açığı gösteriyor.

Artan işsizlik yardımları, COVID-19 hastalığına yakalanma korkusu ve çocuk bakımının olmaması gibi bir dizi faktörün, çalışanları işe dönmekten alıkoyduğu belirtiliyor.

ABD Çalışma Bakanlığı’nın geçen hafta açıkladığı verilere göre, ülkede tarım dışı istihdam nisanda 266 bin kişi artarak piyasa beklentilerinin altında kalırken, işsizlik oranı yüzde 6,1’e tırmanmıştı.

ABD’de konut fiyatlarında rekor artış

ABD’de ilk çeyrekte konut fiyatları düşük faizli kredi oranları sayesinde artan talep ve azalan stoklarla rekor artış kaydetti.

National Association of Realtors (NAR) verilerine göre fiyatlar yıllık bazda yüzde 16,2 artışla 319 bin 200 dolara yükseldi. Fiyatlar geçen yılın son çeyreğinde yüzde 14.8 oranında artmış ve verinin tutulmaya başladığı 1989’dan beri en yüksek artışı kaydetmişti.  Talebi besleyen kaynakl

Piyasalar, ABD ekonomisindeki gidişatı yansıtacak ve Çarşamba günü açıklanacak enflasyon verilerine odaklandı.

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler