Sosyal Medya

Borsa

Vakıf Yatırım Borsa stratejisi: Hangi hisseler cazip?

Geçtiğimiz hafta tüm piyasalar ABD tahvil ihraçlarına ve enflasyon verisine odaklanmıştı. ABD’de tahvil ihalelerine talep yeterli gelirken, Şubat ayı enflasyon…

Vakıf Yatırım Borsa stratejisi:  Hangi hisseler cazip?

Geçtiğimiz hafta tüm piyasalar ABD tahvil ihraçlarına ve enflasyon verisine odaklanmıştı. ABD’de tahvil ihalelerine talep yeterli gelirken, Şubat ayı enflasyon verisi de beklentilere paralel gerçekleşti. Bu gelişmeler piyasalardaki iyimserliği desteklerken, ABD’de hem aşı tedariki hem de ekonomik veriler hisse endekslerini yeniden rekor seviyelere taşıdı. Avrupa’da ise ECB’nin varlık alım programını hızlandırma kararı olumlu karşılandı.

Ancak halen aşı tedariki ile ilgili sorunlar yaşanıyor. Bu yüzden ABD dolarının görece daha güçlü kaldığını izliyoruz. Geçen yılın ana teması olan ve bu yıl içinde aynı şekilde beklenilen zayıf ABD doları teması yavaş yavaş değişiyor. Nitekim dolar endeksi yılbaşından bu yana %2 değer kazanırken, yüklü short pozisyon taşıyan fon yöneticilerinin geçen hafta önemli oranda pozisyon kapattığını gözlemledik. Önümüzdeki süreçte FED’in ECB sonrasında nasıl bir adım atacağı merak konusu. ECB toplantısı sonrasındaki açıklamalara bakıldığında son dönemde yükselen tahvil faizlerinden daha fazla endişe edildiği görülüyor. Bu açıdan hem para birimleri hem de hisse senetleri fiyatlaması FED’in kararlarına göre şekillenecektir.

İçeride ise yurtdışı piyasalara paralel seyir izlenirken, kur oynaklığının yeniden arttığını görüyoruz. BİST100 endeksi geçen haftayı yükselişle kapatırken, risk primi CDS 325 , Dolar/TL ise 7.56 seviyesinden işlem gördü. Ekonomik veri tarafında sanayi üretimi ve cari denge açıklandı.

Sanayi üretim endeksi, Ocak ayında % 1, yıllık bazda ise % 11,4 yükseldi. Yıla güçlü başlangıç yapan imalat verilerinin ilk çeyrek büyüme beklentileri üzerinde de pozitif etkisi olacaktır. Öte yandan cari açık 1 milyar 867 milyon dolar gerçekleşirken, 12 aylık cari açık 36 milyar 599 milyon dolar oldu. TCMB beklenti anketinde ise yıl sonu enflasyon beklentisi %11.23’ten %11.54 seviyesine yükseldi.

 

Bu hafta piyasalar merkez bankalarına odaklanacak

 

FED, BoE, BoJ ve TCMB faiz kararları beklenirken, ekonomik veri ajandası sakin geçecek. Son 1 ayda %1.20’den %1.60 seviyesine yükselen ABD 10 yıllık tahvil faizi piyasalar için endişe kaynağı olmaya devam ederken, yükselen tahvil faizlerine karşı FED’in atacağı adımlar merakla bekleniyor. Öte yandan FED’in ertesi günü toplanacak olan TCMB öncesinde 100 baz puan faiz artırımı fiyatlanıyor. Yükselen gıda ve petrol fiyatları enflasyon üzerinde baskı oluştururken, TCMB’nin sıkı duruşunu korumasını bekliyoruz. Ancak yıl sonu enflasyon tahminlerinin %11.5 civarında olduğu ortamda %17 politika faizini de kur oynaklığı haricinde makul buluyoruz.

 BIST100 endeksinin yukarı gelişmeler ışığında dalgalı bir seyir izlemesini bekliyoruz. Endekste 1,550-1,525 destek seviyeleri iken 1,570 direnç olarak takip edilebilir. 1,570 aşılmadıkça ek risk almaktan şu aşamada kaçınıyoruz.

 

Hisse Model Portföy Önerilerimiz

2021 yılında ekonomideki iyileşmeye paralel, bankacılık sektörünün risk maliyetinin gerileyeceğini ve bunun da karlılık göstergelerinin pozitif  etkilemesi beklentimiz ile benzerlerine göre güçlü sermaye yeterliliği, yüksek özkaynak karlılığı ve sağlam aktif kalitesine sahip bankalar portföyümüzde yer alıyor. Hem küresel hem de Türkiye ekonomisinin büyümesinden olumlu etkilenecek, salgınla ilgili kısıtlama ve seyahat yasaklarının olmadığı dönemde endeks getirisini yenmesini beklediğimiz, değerleme olarak halen potansiyeli bulunan hisselere portföyümüzde yer veriyoruz.

 

 

 

Hisse model portföyümüzü, Akbank, Garanti Bankası, Turkcell, Arçelik, Şişe Cam, Koç Holding, Kardemir ve Pegasus oluşturuyor. Model portföyümüzde bankacılık hisselerinin ağırlığı %29,4 (BİST100: %16,3) olup, portföyün betası 1,13’tür.

 

FÖŞ yazdı: ABD tahvil faizleri ve Türkiye ekonomisi

 

Borsa’da bu hafta yön nereye?

 

ANALİZ: PİYASALAR DA EKONOMİK GERÇEKLERİ GÖRMEYE BAŞLADI

 

 

 

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler