Sosyal Medya

Borsa

Gedik Yatırım’dan Arçelik için şirket analizi

Gedik Yatırım, Arçelik'in gelirlerinin önümüzdeki üç yıllık süreçte ortalama yüzde 16 büyümesini bekliyor...

Gedik Yatırım’dan Arçelik için şirket analizi

Ucuz ve Sağlam

Arçelik Avrupa’nın ikinci büyük beyaz eşya şirketidir ve Türkiye’de beyaz eşya pazarında yaklaşık %50 ve TV pazarında yaklaşık %27 payla lider konumdadır. Bir Koç Grubu şirketi olan Arçelik, ürün ve servislerini 130’un üzerinde ülkede satmakta ve gelirlerinin yaklaşık %65’ini yurt dışından elde etmektedir. Şirket, Arctic markasıyla Romanya’da, Defy markasıyla Güney Afrika’da ve Dawlance markasıyla Pakistan’da pazar lideri konumundadır. Şirket, Beko markasıyla Avrupa solo beyaz eşya pazarının ve Doğu Avrupa, İngiltere ve Polonya beyaz eşya pazarlarının lideridir.

Şirketin gelirlerinin önümüzdeki üç yıllık süreçte ortalama %16 büyümesini beklemekteyiz. 2020 yılında gelirlerini %28 artıran şirketin, 2021’de %22 artışla TL49,8 milyar net satış gelirine ulaşabileceğini tahmin etmekteyiz (Arçelik’in 2021 öngörüsü: yaklaşık %20 büyüme). Önümüzdeki üç yıllık süreçte de net satış gelirlerinin ortalama olarak %16 artabileceğini öngörmekteyiz. Tahmin ve değerlememiz, Japon Hitachi’nin satın alınması gibi henüz tamamlanmamış inorganik büyüme fırsatlarını içermemektedir.

Artış trendinde olan hammadde fiyatlarının şirketin marjlarını özellikle 2Ç21’den itibaren baskı altına alabileceğini düşünmekteyiz. 2021’de şirketin FAVÖK marjının yaklaşık olarak %1,5 daralarak %11 seviyesinde gerçekleşebileceğini (Arçelik’in 2021 öngörüsü: yaklaşık %11) ve FAVÖK’ün yıllık %9 artışla TL5,5 milyar olabileceğini öngörmekteyiz. %11’lik FAVÖK marjının uzun vadede sürdürülebilir olduğu kanaatindeyiz ve üç yıllık süreçte ortalama FAVÖK artışının %11 seviyesinde olabileceğini öngörmekteyiz.

İNA analiziyle hesapladığımız hedef değer hisse başına TL42,36’dır ve %34 yükseliş potansiyeline işaret etmektedir. 10 yıllık tahmin süresi için %16 risksiz faiz oranı, %5,5 hisse senedi risk primi ve %17 seviyesindeki sermaye maliyeti varsayımlarıyla ulaştığımız TL42,36’lik hedef değer, 2021 ve 2022 yılları için sırasıyla 6,3x ve 5,3x FD/FAVÖK ve 10,8x ve 9,3x F/K çarpanlarına denk gelmektedir. Bu zımni çarpanlar da şirketin kendi tarihsel çarpanlarına ve global benzer şirketlerin çarpanlarına kıyasla iskontoludur.

Değerleme ile ilgili risk teşkil edebilecek hususlar. 1) Hammadde fiyatlarındaki (metal, plastik) artış trendinin devam etmesi ve şirketin bu artışları ürün fiyatlarına yansıtamaması, 2) Koronavirüs nedeniyle tedarik ve üretim kayıpları yaşanması ve/veya talebin olumsuz etkilenmesi, 3) Türkiye’de ve global ekonomilerde daralma yaşanması ve dayanıklı tüketim ürünlerine olan talebin gerilemesi, 4) Arçelik’in faaliyet gösterdiği önemli ülkelerdeki para birimlerinin zayıflaması, 5) Arçelik’in faaliyet gösterdiği pazarlarda ciddi kapasite yatırımları yapılması ve rekabetin artması.

  Arçelik (ARCLK)

  Öneri: Al

  Son Kapanış: 31,56

  Hedef Fiyat: 42,36

  Potansiyel Getiri: %34

 

Yasal Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

 

Gedik Yatırım

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler