Sosyal Medya

Borsa

Borsa İstanbul’dan ‘yukarı adım kuralı’ duyurusu

Borsa İstanbul, bugün BIST 50 endeksindeki paylar için açığa satış işlemlerinde yukarı adım kuralının uygulanacağını duyurdu. Borsa İstanbul, yeni haftanın…

Borsa İstanbul’dan ‘yukarı adım kuralı’ duyurusu

Borsa İstanbul, bugün BIST 50 endeksindeki paylar için açığa satış işlemlerinde yukarı adım kuralının uygulanacağını duyurdu.

Borsa İstanbul, yeni haftanın ilk işlem gününde BIST 50 endeksine ilişkin açığa satış işlemlerinde yukarı adım uygulamaya karar verdi. Borsa İstanbul’dan yapılan açıklamaya göre; BIST 50 endeksi paylarında bir gün boyunca geçerli olmak üzere açığa satış işlemlerinde yukarı adım kuralının (up-tick rule) uygulanması kararlaştırılmıştır.

Borsa İstanbul’dan yapılan açıklama şöyle:

Bilindiği üzere, Sermaye Piyasası Kurulunun 11/02/2021 tarih ve 7/211 sayılı kararı uyarınca BIST 50 Endeksinde yer alan paylarda açığa satış işlemi yapılabilmektedir. Söz konusu paylarda 20/12/2021 tarihli seansta bir gün boyunca geçerli olmak üzere açığa satış işlemlerinde yukarı adım kuralının (up-tick rule) uygulanması kararlaştırılmıştır.

Buna göre; açığa satış işlemi yapılabilen paylarda açığa satış işlemi, açığa satışa konu olacak sermaye piyasası aracının en son gerçekleşen işlem fiyatından daha yüksek bir fiyat üzerinden gerçekleştirilebilecektir. Ancak, açığa satışa konu olan sermaye piyasası aracının en son gerçekleşen fiyatının bir önceki fiyattan daha yüksek olması hâlinde açığa satış işlemi en son gerçekleşen fiyat düzeyinden de yapılabilecektir.

Gün içinde sahip olunmadan yapılan ve daha sonra aynı gün içinde yapılan alımlarla kapatılan satışlar da açığa satış kapsamında olduğundan yatırımcılarımız ve yatırım kuruluşlarımız tarafından bu nitelikteki satışlara ilişkin emirlerin de açığa satış seçeneği işaretlenmek suretiyle iletilmesi hususunda gerekli dikkat ve özenin gösterilmesi önem arz etmektedir.

 

 

bigpara.hurriyet.com.tr

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler