Sosyal Medya

Dünya Ekonomisi

Eski IMF Ekonomistleri:  Global durgunluk başladı bile

Bir başka IMF ekonomisti Danny Blanchflower noktayı koyuyor:  “Daha kötüsüne hazırlıklı olmalıyız. Tüketici güveni çökmek üzere”

Eski IMF Ekonomistleri:  Global durgunluk başladı bile

Dört eski IMF başekonomistine göre dünyada resesyon başladı bile. Covid-19’un zehirli bir kokteyl olduğu yorumu yapan bu uzmanlar, çok acil ve çok daha kapsayıcı ekonomik paketler öneriyor. ABD’den Avrupa’ya, Asya’da Filipinler’den Malezya’ya uzanan karantinalar ve ülkelerin karşılıklı olarak sınırlarını kapatmaları, gerçekten de ölçülmesi kolay olmayan, fakat derin bir ekonomik şok yaratacak. Riskli varlıklar da bu olasılığı fiyatlıyor. Bu sabah itibarıyla bir çok ülkeden yeni aşıların klinik düzeyde deneme aşamasının başlandığı bildiriliyor. Umut fakirin ekmeği demişler. Bu aşılar hemen eczane ve hastanelere verilse dahi, dünya ekonomisinin en azından yılın ikinci yarısına kadar bunalımdan çıkması çok zor.

 

Eski IMF başekonomistlerine göre, resesyon ilan etmek için verileri beklemeye gerek yok, Çin’den yola çıkıp tüm Yerküre’yi gezen Covid-19’un olumsuz etkileri çok belirgin.

Öte yanda ise yeni IMF Başekonomisti Gita Gopinath biraz daha iyimser. Financial Times’e göre, ünlü kalkınma kuramı uzmanı “Bu normal bir resesyona benzemiyor. Örneğin, Çin’de hizmetler sektöründen gelen doneler normal bir resesyondan çok daha derin” yorumunu yaptı. Gopinath’a göre, acil tedbir alınırsa, pandemiğin etkileri geçici olabilir. Ardından daha da cesur bir öngörü yaptı:  “Covid-19 geçici bir şok, kalıcı etkileri olmaz. Normalde uzun bir resesyondan sonra işdünyası ve hanehalkları borçlarını ödeyerek tüketimi dolayısıyla da ekonomiyi yavaşlatır. Bu kez öyle olmayacak”.

Ama eski IMF Başekonomisti, şimdi Harvard Universitesi profesörü  Kenneth Rogoff bu iyimserliğe katılmıyor:  “Bence resesyon ihtimaline %90 diyebiliriz” diye  karşı çıkıyor.

Halen Kaliforniya Üniversitesi Berkeley Kampüsü’nde akademik faaliyetlerini sürdüren Maurice Obstfeld “Çin, ABD ve Avrupa’da yaşananları takip ediyorum, nasıl derin bir durgunluktan kaçınmış olabiliriz, anlamıyorum” diye yanıtlıyor Ginopath’i.

Peterson Institute’nde araştırma uzmanı olarak çalışan bir başka Başekonomist, Olivier Blanchard ise “Hiç şüphem yok. Dünya yılın ilk yarısını resesyonda geçirecek. Yılın ikinci yarısında performans pandemiğin ne zaman zirve yapacağına bağlı” dedi.

Eski Hindistan Merkez Bankası Başknaı Raghuram Rajan ekonomik drugunluk ve süresinin pandemik süresi ve kamunun makro-ekonomik tepkisine ters orantılı olduğunu söylüyor. “Eğer önlemler gecikir ya da yetersiz kalırsa, bir çok şirket işçi çıkartmaya başlayacak. Bu da tüketimi daraltarak fasit daire yaratabilir” uyarısında bulunmayı da ihmal etmiyor.

Eski Avrupa Merkez Bankası Başkanı Vítor Constâncio da karamsarlar kampında: “Tedarik zincirlerinde kırılma ve talep eksikliği nedeniyle resesyon yolda” diyor.   “En çok etkilenen sektörler ise turizm, eğlence-kültür, taşımacılık, enerji ve finansal kurumlar olacak” kehanetinde bulunuyor.

Constâncio en korkutucu ihtimale de değiniyor:  “Bankaların borç verme çekingenliği ve bono-tahvil pazarlarında likiditenin kaybolması, bir kredi darboğazına da yol açabilir.

Bir başka IMF ekonomisti Danny Blanchflower noktayı koyuyor:  “Daha kötüsüne hazırlıklı olmalıyız. Tüketici güveni çökmek üzere”.

 

Korona salgını nasıl bitecek? Faturası kaça patlayacak?

 

Koronavirüsü kurumsal bir likidite krizine nasıl dönüştü ve küresel hale gelecek?

 

FÖŞ yazdı: Corona  salgını nasıl bitecek?

 

 

 

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler