Sosyal Medya

Gündem

Ete bir ayda yüzde 40 zam: Kırmızı et üreticilerinden piyasada kartelleşme uyarısı

Bu işin öncülüğünü yapan 3-5 firma var. Bu firmalar, fiyatı yüksek göstererek insanları beklentiye sokuyor. Bu, gerçek üreticinin zararına yapılan bir olay. Bu insanlar hayvan ithalatında ciddi paralar kazandı.

Ete bir ayda yüzde 40 zam: Kırmızı et üreticilerinden piyasada kartelleşme uyarısı
Türkiye Kırmızı Et Üreticileri Merkez Birliği Başkanı 15 günde 2 kez zamlanan kırmızı et fiyatlarındaki yükselişte bazı büyük işletmelerin tutumlarının etkili olduğunu savundu: “Öncülüğünü yapan 3-5 firma var, fiyatı yüksek göstererek beklentiye sokuyor.”
Türkiye Kırmızı Et Üreticileri Merkez Birliği Başkanı Bülent Tunç, kırmızı et piyasasındaki gelişmelere ilişkin değerlendirmede bulundu. Büyük işletmelerin kırmızı et fiyatlarını etkilediğini savunan Tunç, ‘kartelleşme’ uyarısında bulundu.

‘BU İNSANLAR HAYVAN İTHALATINDA CİDDİ PARALAR KAZANDI’

Tunç, şunları ifade etti:

“Belli başlı illerdeki büyük işletmeler kırmızı et fiyatını tırmandırıyorlar. Bu işin öncülüğünü yapan 3-5 firma var. Bu firmalar, fiyatı yüksek göstererek insanları beklentiye sokuyor. Bu, gerçek üreticinin zararına yapılan bir olay. Bu insanlar hayvan ithalatında ciddi paralar kazandı.

BU ŞEKİLDE SÜRDÜRÜLEBİLİR DEĞİL’

Devlet bunun önüne geçmeye başladığı anda bütün dengeler bozuldu. Bu yüzden bir sürü yol deniyorlar. Şu an suni bir piyasa var ve kırmızı et fiyatlarında bir artış beklenmiyor. Artışın aksine ramazan ayının ortalarında kırmızı et fiyatlarının düşüşe geçmesini bekliyoruz. Fiyatlar bu şekilde sürdürülebilir değil.”

15 GÜNDE 2 ZAM

Son birkaç ay içerisinde kırmız et fiyatlarında görülen gelen yüksek artışlar cep yakmaya devam ediyor. Kırmızı et fiyatları 15 gün içerisinde 2 kez zamlanırken, Tüketici Konfederasyonu Başkanı Aydın Ağaoğlu, yasal düzenleme çağrısı yaparak şunları söyledi:

140 TL’ye ithal edip 160 TL’ye mal olan eti yüksek faturalarla gösterip piyasaya karkas eti 350-400 TL’ye satıyorlar.”

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler