Sosyal Medya

Borsa

Mega Metal’in üçüncü GES projesi Tunceli’de…

Mega Metal, Kütahya ve Bilecik’te yapılmakta olan güneş enerjisi santrali projelerine bir yenisini ekliyor...

Mega Metal’in üçüncü GES projesi Tunceli’de…

2024’teki yatırımlarının odağına sürdürülebilirliği alan Mega Metal, Kütahya ve Bilecik’te yapılmakta olan güneş enerjisi santrali projelerine bir yenisini ekliyor. Tunceli’de inşa edilecek ve 2025 yılının ilk çeyreğinde devreye alınması planlanan güneş enerjisi santrali ile şirket, toplamda 57 Mwatt elektrik üretecek ve tüketiminin yüzde 85’ini buradan karşılayacak.

Bakır tel sektörünün lider üreticilerinden olan Mega Metal, yılın ikinci çeyreğinde üretime başlaması planlanan Kütahya ve Bilecik’teki güneş enerjisi santrali projelerine Tunceli’yi de eklemek için çalışmalarını hızlandırdı. Tunceli’nin Pertek ilçesinde yapmayı planladığı güneş enerjisi projesi kapsamında çağrı mektubu almak için gerekli başvuruyu yapan Mega Metal, çağrı mektubu başvurusunun olumlu sonuçlanması halinde santrali 2025 yılı ilk çeyreğinde devreye alacak. Tunceli’deki güneş enerjisi projesinin yıllık ortalama elektrik üretim kapasitesinin 17 MW olarak gerçekleşmesi planlanıyor. Kütahya, Bilecik ve Tunceli’deki üç projenin devreye girmesiyle ise şirketin yıllık ortalama elektrik üretim miktarının 57 Mwatt olması ve elektrik tüketiminin yüzde 85’ini karşılaması bekleniyor.

“Avrupa’ya yaptığımız ihracatta özel avantajlar sağlayacağız”

Sürdürülebilirliğin Mega Metal için çok önemli olduğunu belirten Mega Metal Yönetim Kurulu Başkanı Cüneyt Ali Turgut, “Kayseri’deki fabrikamızın çatısına bir güneş santrali kurduk. Burada 6 MW elektrik üretim kapasitesine sahibiz. Ayrıca Kütahya, Bilecik ve Tunceli’de toplam 57 MW’lık iki güneş enerjisi santrali kurmak için çalışmalara başladık. 2025’in ilk çeyreğiyle birlikte tüm santrallerimiz devreye alındığında, şirketimizin elektrik tüketiminin yüzde 85’ini yenilenebilir enerjiden karşılamaya başlayacağız” dedi.

Hayata geçirecekleri güneş enerjisi santralleri ile sürdürülebilir üretimi artırmayı ve daha yeşil bir geleceği yeni nesillere miras bırakmayı amaçladıklarını söyleyen Turgut, “Bu hedeflerimizin dışında aynı zamanda Avrupa Yeşil Mutabakatı’nın getireceği yeni pazar koşullarına da hazırlanıyoruz. Yeşil Mutabakat gereği tüm şirketler karbon ayak izini azaltmak zorunda. Biz de devreye aldığımız güneş enerjisi santralleri sayesinde Avrupa’ya yaptığımız ihracatta özel avantajlar elde edeceğiz. Bununla beraber şirketimizin üretim ve faaliyetlerinde yer alan elektrik giderlerinden sağlanacak kazanç ile FAVÖK (Faiz, vergi, amortisman ve amortisman öncesi kazanç) ve net karlılığımız üzerinde sağlanacak tasarrufla orantılı olarak bunun pozitif etki yaratmasını da bekliyoruz.”

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler