Sosyal Medya

Gündem

Elon Musk’ın yapay zeka şirketi 6 milyar dolar toplamayı hedefliyor

Elon Musk’ın yapay zeka startup şirketi xAI, 6 milyar dolara kadar para toplamak için Hong Kong da dahil olmak üzere…

Elon Musk’ın yapay zeka şirketi 6 milyar dolar toplamayı hedefliyor

Elon Musk’ın yapay zeka startup şirketi xAI, 6 milyar dolara kadar para toplamak için Hong Kong da dahil olmak üzere küresel yatırımcılardan destek arıyor.

Financial Times’ın haberine göre, Musk’ın yapay zeka start-up’ı son haftalarda dünyanın dört bir yanındaki varlıklı bireylere ve yatırımcılara sunum yaptı.

Konuya yakın kaynaklara göre, bu görüşmeler Pekin tarafından giderek daha fazla kontrol edilen Hong Kong’daki aile ofislerini de içerdi.

Görüşmeler hakkında bilgi sahibi olan üç kişi, Musk’ın xAI için önerilen 20 milyar dolarlık değerleme üzerinden 6 milyar dolara kadar yeni öz sermaye toplamayı umduğunu söyledi. Ancak bu kişiler, görüşmelerin devam ettiğini ve Musk’ın hala bu kadar büyük meblağlar için yatırımcı iştahını test ettiği konusunda uyarıda bulundular.

Kaynaklardan biri xAI’nın Orta Doğu’daki devlet varlık fonlarını da hedef aldığını söylerken, diğer kaynaklar Japonya ve Güney Kore’deki yatırımcılarla temasa geçildiğini ifade ettiler.Musk, OpenAI’nin kurucu yatırımcılarından biriydi ancak CEO Sam Altman ile yaşadığı anlaşmazlıklar nedeniyle 2018 yılında şirketten ayrıldı. Geçen yıl Temmuz ayında OpenAI, Microsoft ve Google gibi rakiplerinin yapay zeka ürünlerini sansürlediğinden ve güvenlik önlemlerine yeterince odaklanmadığından şikayet ederek kendi yapay zeka şirketini kurdu.

 

 

 

foreks.com

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler