Sosyal Medya

Gündem

‘İstanbul’da sonucu Kürtler ve İslamcılar belirleyecek’

31 Mart seçimlerine geniş yer veren dünya basını, İstanbul'daki yarışın Türkiye'nin geleceği için de kritik önem taşıdığını yazdı. Kentte sonucu Kürtlerin ve İslamcıların belirleyeceği yorumu öne çıktı.

‘İstanbul’da sonucu Kürtler ve İslamcılar belirleyecek’

31 Mart yerel seçimleri, dünya basınında geniş yer buluyor. BBC, Reuters, AP ve Bloomberg gibi önde gelen yayın kuruluşları, İstanbul’dan çıkacak sonucun Türkiye’nin geleceği için kritik bir önem taşıdığı yorumunda birleşti. AP ajansı, İstanbul’da olası bir Cumhur İttifakı zaferinin Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ı “mevcut görev süresini uzatmak için anayasa değişikliği yapmak konusunda cesaretlendirebileceği” yorumu yaptı. Haberlerde, İstanbul seçimlerinin sonucunu Kürtlerin ve İslamcılar belirleyeceği vurgusu yer aldı.

BBC, haberinde “İstanbul’un yönetimi için verilen mücadele, ülkenin geleceği için kilit önemde” başlığını kullandı. Haberde Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın geçmişte sarf ettiği “İstanbul’u kaybedersek Türkiye’yi kaybederiz” sözlerine atıfla, “İstanbul’da olacaklar, muhalefetin dört yıl sonra yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Erdoğan ve partisine karşı ciddi bir tehdit oluşturup oluşturamayacağına dair önemli bir sınav olarak görülüyor” denildi.

Haberde, İstanbul’un 2019’da 25 yıl sonra el değiştirdiği ve Erdoğan’ın 31 Mart 2024 yerel seçimlerinde kenti “geri istediği” belirtildi. BBC, 2019’da İmamoğlu’nun birleşik bir muhalefet tarafından desteklendiğini ve bu kez durumun farklı olduğunu aktardı; yoğun bir Kürt nüfusun bulunduğu kentte DEM Parti’nin de aday çıkardığını hatırlattı. Haberde, “Bu durum İmamoğlu’nun kazanma ihtimalini düşürebilir” denilirken, Yeniden Refah’ın (YRP) aday çıkarmasının da Cumhur İttifakı’nın adayı Murat Kurum’a zarar verebileceği belirtildi. BBC, AKP’ye alternatif arayan muhafazakâr ve dindar seçmenlerin YRP’ye yönelebileceğini belirtti. Haberde, “Cumhurbaşkanı Erdoğan ve üst düzey bakanlar, İstanbul’u geri kazanmayı kişisel bir hedef haline getirdi” denildi.

REUTERS: İMAMOĞLU’NUN GELECEĞİ DE OYLANIYOR

Reuters ajansı, “İslamcı seçmenler ve Kürtlerin 31 Mart’ta belirleyici olacağı” yorumunu yaptı. “İmamoğlu’nun siyasi geleceği İstanbul seçimlerinin sonucuna bağlı” denilen haberde “Sonuçlar muhtemelen kısmen yüksek enflasyonun yol açtığı ekonomik sıkıntılar, ve Kürt ve İslamcı seçmenlerin hükümetin performansını ve siyasi değişim umutlarını tartması ile şekillenecek” ifadeleri kullanıldı.

AP: ERDOĞAN AÇISINDAN SINAV

AP ajansı, yerel seçimlerin “Erdoğan’ın popülaritesi açısından bir sınav olacağı” yorumunu yaptı, AKP’nin beş yıl önceki seçimlerde kaybettiği büyük şehirleri geri almak istediğini belirtti. Haberde, “Partisinin kazanacağı bir zafer, Erdoğan’ı mevcut görev süresinin ötesinde iktidarda kalmasına olanak tanıyacak anayasa değişikliklerinin peşinden gitmeye teşvik edebilir. Kilit şehirlerdeki belediyelerin elde tutulması ise geçen yılki cumhurbaşkanlığı seçimlerinde alınan yenilginin ardından parçalanan ve morali bozulan muhalefetin canlanmasına yardımcı olacaktır” denildi.

AP’nin haberinde de İmamoğlu’nun arkasında 2019’un aksine birleşik bir muhalefetin bulunmadığı, YRP’nin ise Erdoğan’ın ekonomi politikalarıyla hayal kırıklığına uğramış muhafazakâr seçmenlerin oyunu Kurum’dan çalabileceği belirtildi.

BLOOMBERG: İSTANBUL, SOSYAL YARDIMLAR İÇİN KRİTİK

Bloomberg’ün haberinde de “Erdoğan İstanbul’u yeniden kazanmak ve düşmanını yenilgiye uğratmak istiyor” başlığı kullanıldı. Haberde, Erdoğan’ın İstanbul’da “2019 yenilgisinin intikamını almayı ve ülkenin ekonomik dinamosunun kontrolünü yeniden kazanmaya çalıştığı” yorumu yapıldı. Bloomberg, İstanbul seçimlerinin Türkiye’deki iki siyasi kanat arasındaki mücadele olarak görüldüğünü, yıllık bütçesi 6,6 milyar dolar olan 16 milyon nüfuslu İstanbul’un Türkiye’deki yaşam pahalılığı krizinde sosyal yardım ödemeleri için kritik önem taşıdığını yazdı.

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler