Sosyal Medya

Gündem

Rusya’dan petrol ihracatını durdurma kararı

Rusya, rafinerilere yönelik saldırılar ve artan fiyatlar gerekçesiyle 1 Mart’tan itibaren petrol ihracatını durdurma kararı aldı. Bu durum, Türkiye’nin de…

Rusya’dan petrol ihracatını durdurma kararı

Rusya, rafinerilere yönelik saldırılar ve artan fiyatlar gerekçesiyle 1 Mart’tan itibaren petrol ihracatını durdurma kararı aldı. Bu durum, Türkiye’nin de dahil olduğu birçok ülkeyi etkileyecek ve petrol fiyatlarında büyük bir artışa yol açabilir.

 

Rusya Federasyonu, rafinerilere yönelik saldırılar nedeniyle iç piyasada yaşanan sorunlara ve artan yakıt fiyatlarına bir çözüm olarak petrol ihracatını durdurma kararı aldı. Bu önlem, Başbakan Mihail Mişustin tarafından onaylandı ve 1 Mart’tan itibaren yürürlüğe girecek. Devlet haber ajansı Tass’ın Salı günü doğruladığı bu gelişme, geçtiğimiz yıl benzer sebeplerle alınan yasağın bir devamı niteliğinde.

Rus haber kuruluşu RBC’ye göre, Başbakan Yardımcısı Alexander Novak, 21 Şubat tarihli bir mektupta ihracatın sınırlanmasını önermiş ve iç piyasada mevsimsel nedenlerle yakıt talebinin artacağına dikkat çekmiş. Novak, “Petrol ürünlerine olan aşırı talebi dengelemek ve iç piyasada fiyatların istikrarını sağlamak adına önlemler alınması gerektiğini” belirtti.

Ancak bu yasak, Ermenistan, Belarus, Kazakistan, Kırgızistan gibi Avrasya Ekonomik Birliği (EAEU) üye ülkeleri ile Moğolistan, Özbekistan, ve Gürcistan’ın ayrılıkçı bölgeleri Abhazya ve Güney Osetya’yı kapsamayacak.

Rusya, geçen Eylül ayında da kış mevsiminin yaklaşmasıyla iç talebi karşılamak üzere akaryakıt ihracatına sınırlamalar getirmiş, bu durum fiyat artışlarına ve kıtlıklara yol açmıştı. Bu yasaklar Kasım ayına kadar büyük ölçüde kaldırılsa da, Kremlin’in Mart ayındaki cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde yakıt fiyatlarını kontrol altına alma niyeti bu yasağın daha uzun süreli olacağını gösteriyor.

İhracatın durdurulması, aynı zamanda Ukrayna’daki savaş bağlamında son aylarda saldırılara uğrayan rafineriler için bakım ve onarım çalışmalarına alan açacak. Moskova, enerji altyapısına verilen zarar nedeniyle Bağımsız Devletler Topluluğu üyesi olmayan ülkelere yönelik petrol ihracatını azalttı.

Rusya’nın 2023 yılında ürettiği 43,9 milyon ton benzinin yaklaşık 5,76 milyon tonu ihraç edilmişti. Rus petrolünün başlıca alıcıları arasında Nijerya, Libya, Tunus gibi Afrika ülkeleri ve Birleşik Arap Emirlikleri bulunuyor.

 

 

 

 

 

karar.com

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler