Sosyal Medya

Ekonomi

BETAM: Mart artışına rağmen reel kiralar geçen yılın altında

Türkiye genelinde ve üç büyükşehirde şubattan marta cari kira fiyatlarındaki artışın aylık enflasyondan daha yüksek olması sonucu enflasyondan arındırılmış (reel)…

BETAM: Mart artışına rağmen reel kiralar geçen yılın altında

Türkiye genelinde ve üç büyükşehirde şubattan marta cari kira fiyatlarındaki artışın aylık enflasyondan daha yüksek olması sonucu enflasyondan arındırılmış (reel) kira fiyatları artmıştır. Buna karşılık ülke genelinde mart itibariyle reel fiyatlarla kira ortalaması yıllık bazda yüzde 8, İstanbul’da yüzde 6,6 oranında düşüktür.

Ankara’da ve İzmir’de ise reel kiralar ortalamada bir yıl öncesine kıyasla yüzde 6,7 ve yüzde 7,1 oranında yüksektir. Öte yandan, cari kira fiyat yıllık artış oranlarında düşüş sürmektedir. Türkiye genelinde ortalama kiralık konut ilan m2 fiyatındaki yıllık artış oranı martta yüzde 55,1’e gerilemiştir. Mart ayında ülke genelinde ortalama kiralık konut ilan m2 fiyatı 150,4 TL’dir. Yıllık kira artış oranı İstanbul’da yüzde 57,3’e, Ankara’da yüzde 79,8’e, İzmir’de ise yüzde 80,5’e düşmüştür. Ortalama kiralık konut ilan m2 fiyatları İstanbul’da 192,3 TL, Ankara’da 139,4 TL, İzmir’de ise 168 TL’dir.

Kiralık konut talep göstergesi şubat ayına kıyasla yüzde 4,8 artarken, geçen yılın mart ayına kıyasla yüzde 20,2 azalmıştır. Kiralık konut piyasasında bir canlılık göstergesi olarak kullandığımız kiralanan konut sayısının kiralık ilan sayısına oranı ülke geneli ve üç büyükşehirde bir miktar artmıştır. Kiralanan konut sayıları ülke genelinde ve üç büyükşehirde artarken kiralık ilan sayısı ülke geneli ile İstanbul ve Ankara’da azalmış, İzmir’de ise artmıştır. Kiralık konut piyasasında bir diğer canlılık ölçütü olarak kullandığımız kiralık konut ilanlarının ne kadar süre yayında kaldıklarını gösteren kapatılan ilan yaşı ise geçen aya kıyasla ülke genelinde, Ankara ve İzmir’de azalmış, İstanbul’da ise artmıştır.

 

 

 

 

betam.bahcesehir.edu.tr

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler