Sosyal Medya

Borsa

ActivTrades Gece Analizi: ‘BIST- USD/TRY’

BİST100 bugünü %0,05 gibi çok hafif düşüşle 9716,7 seviyesinden tamamladı. Sabah açılışta olumlu başlangıç sonrasında TCMB’nın faiz kararına kadar endeks yükselişini devam ettirdi...

ActivTrades Gece Analizi: ‘BIST- USD/TRY’

BİST100 bugünü %0,05 gibi çok hafif düşüşle 9716,7 seviyesinden tamamladı. Sabah açılışta olumlu başlangıç sonrasında TCMB’nın faiz kararına kadar endeks yükselişini devam ettirdi. TCMB politika faizini %50 olarak sabit tuttuğunu açıkladıktan sonra 9800 seviyesinin üzerinde kalıcı olamayan daha dalgalı bir endeks gördük. Özellikle küresel piyasalarda risk iştahının düşmesine neden olan ABD verileri sonrasında BİST100 de düşmeye başladı.

Kapanışa doğru hafif toparlanma gelse de bu endeksin pozitife geçmesine yetmedi. Bugün bankacılık hisselerindeki sert satışlar endeksin düşüşünde etkili oldu. Diğer yandan perakende, holding ve havacılık hisselerinde yükselişler endeksin pozitife geçmesine yeterli olamadı. Endeksteki büyük hisseler düşerken küçük hisselerin geneli bugün yükselerek çok daha iyi performans sergilediler. BİST100 hisselerinden 54 tanesi bugün yükselirken 45 tanesi ise geriledi.

Bugün mali endeks dünün aksine düşüşteydi. Hizmetler endeksi ise %1’in üzerinde yükseldi. Günün en fazla düşen sektör endeksi %3,39 gerileyen bankacılık endeksi olurken holdingler endeksi %0,9 yükseldi. Ulaştırma endeksi bugün %0,87 yükseldi, elektrik endeksindeki yükseliş ise %1,45 oldu.

BİST100’de alımlar ağır basarsa 9800 direnç seviyesinin aşılmasıyla 10000 seviyesi test edilebilir. Endekste satışların ağır basması ve 9600 seviyesinin aşağıya kırılması halinde ise endeksin dolar cinsi 50 günlük hareketli ortalamaya denk gelen 9400 seviyesine kadar gerilediğini görebiliriz.

USD/TL ise bu akşam itibariyle %0,1 düşüşle 32,51 seviyesinin hemen altında bulunuyor.

M. Emin Zümrüt, CFA – Kıdemli Analist, ActivTrades

 

Yasal Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

 

ActivTrades

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler