Sosyal Medya

Borsa

ActivTrades Gece Analizi: ‘BIST- USD/TRY’

BİST100 bugünü %2,05 yükselişle 9129 seviyesinde tamamladı. Açılışta piyasa kararsız kalsa da endeks sonrasında hızla yükselerek öğle saatlerinde 9170 seviyesine kadar yükseldi...

ActivTrades Gece Analizi: ‘BIST- USD/TRY’

BİST100 bugünü %2,05 yükselişle 9129 seviyesinde tamamladı. Açılışta piyasa kararsız kalsa da endeks sonrasında hızla yükselerek öğle saatlerinde 9170 seviyesine kadar yükseldi. Öğleden sonra endeks 9100 seviyesinin üzerinde kalmaya çalıştı.

Bugün havacılık hisselerindeki satışlara rağmen başta bankacılık, petro-kimya, holding ve perakende hisselerindeki güçlü alımlar endeksin yükselmesinde önemli rol oynadılar. BİST100 hisselerinden bugün 61 tanesi yükselirken 39 tanesi ise düştü. Endeksteki büyük hisselerin yükselişe daha fazla katıldığını söyleyebiliriz.

Bugün mali endekste yükseliş %3,5’i aşarken sınai ve hizmetler endeksleri genel piyasanın çok daha gerisinde kaldı. Günün en çok yükselen sektör endeksi %5,75 yükselen bankacılık endeksi olurken ulaştırma endeksi %3 gerileyerek günün en çok düşen sektör endeksi oldu. Holding endeksi %2,54 yükselirken elektrik endeksi %0,6 geriledi. Telekom endeksi de %4’ün üzerinde yükselerek güçlü bir performans sergiledi.

Endeks bugün dolar cinsi 50 günlük hareketli ortalamasında kapanış yaptı. Alımların devam etmesi durumunda 9200 seviyesinin aşılmasıyla bir üst direnç seviyesi olarak 9400 seviyesini takip edeceğiz. Bu seviye endeksin daha önce gördüğü zirveye denk geliyor. Eğer endekste tekrar satışlarla karşılaşırsak sırasıyla 9000 ve 8800 seviyeleri önemli destekler olarak öne çıkacaktır.

USD/TL bu akşam itibariyle %0,26 aşağıda 31,87 seviyesinin hemen üzerinde bulunuyor.

M. Emin Zümrüt, CFA – Kıdemli Analist, ActivTrades

 

Yasal Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

 

ActivTrades

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler