Sosyal Medya

Borsa

ActivTrades Gece Analizi: ‘BIST- USD/TRY’

BİST100 bugün %1,27 düşüşle 9040 seviyesinden kapanış yaptı. Endeks sabah açılışta olumlu bir başlangıç yapsa da sonrasında gün boyu satış baskısını hissetti...

ActivTrades Gece Analizi: ‘BIST- USD/TRY’

BİST100 bugün %1,27 düşüşle 9040 seviyesinden kapanış yaptı. Endeks sabah açılışta olumlu bir başlangıç yapsa da sonrasında gün boyu satış baskısını hissetti. Seansın son üç saatinde etkili olan satışlar endeksin 200 puanın üzerinde kayıp yaşamasına neden oldu.

Bugün bankacılık hisselerindeki alımlara rağmen özellikle demir-çelik, havacılık ve elektrik hisselerindeki satışlar endeksin gerilemesine neden oldu. Otomotiv ve petro-kimya hisselerindeki satışlar da endeksi olumsuz etkiledi. BİST100 hisselerinden bugün 76 tanesi düşerken 23 tanesi yükseldi.

Bugün satışlardan sınai endeks çok daha fazla etkilenirken mali endeks çok az etkilendi. Bankacılık endeksi %1,57 yükselirken sigortacılık endeksindeki artış %2,68 oldu. Bugün en fazla düşen sektör endeksi ise %3,89 gerileyen ana metal sanayi endeksi oldu. Ulaştırma endeksi %2,27 gerilerken elektrik endeksi %2,05 düştü. Holdingler endeksindeki düşüş ise %1,1 oldu.

Endeksin 22 günlük hareketli ortalamaya denk gelen 9000 seviyesinin altına sarkmamış olması olumlu. Endekste satışların devamı halinde sırasıyla 9000 ve 8900 seviyeleri önemli destekler olarak öne çıkacaktır. Endekste alımların tekrar ağır basması durumunda ise 9200 seviyesinin aşılmasını bekleyeceğiz. Sonrasında ise 9400 seviyesi bir üst direnç seviyesi olarak takip edilmeli.

USD/TL ise bu akşam itibariyle %0,5 aşağıda 32,09 seviyesinin hemen altında bulunuyor.

M. Emin Zümrüt, CFA – Kıdemli Analist, ActivTrades

 

Yasal Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

 

ActivTrades

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler