Sosyal Medya

Borsa

ActivTrades Gece Analizi: ‘BIST- USD/TRY’

BİST100 haftanın son gününü %1,07 yükselişle 9045,9 seviyesinden tamamladı. Endeks sabah açılışta alımlarla başlasa da hemen sonrasında gelen satışlarla başa baş seviyesine geriledi...

ActivTrades Gece Analizi: ‘BIST- USD/TRY’

BİST100 haftanın son gününü %1,07 yükselişle 9045,9 seviyesinden tamamladı. Endeks sabah açılışta alımlarla başlasa da hemen sonrasında gelen satışlarla başa baş seviyesine geriledi. Çok az negatife döndükten sonra ise yeniden yükselişe geçti. Endeks gün boyu 9000 seviyesinin üzerinde tutunmakta zorlandı, ancak kapanışa doğru gelen alımlarla bu seviyenin üzerinde kapanış yapmayı başardı.

Bugün özellikle havacılık ve perakende hisselerindeki alımlar endeksi yukarıya çekti. Bugün BİST100 hisselerinden 71 tanesi yükselirken 27 tanesi ise düştü.
Bugün en çok artan sektör endeksi %3,08 ise madencilik endeksi olurken en fazla düşen ise %0,78 gerileyen sigortacılık endeksi oldu. Ulaştırma endeksi bugün %2,52 yükseldi, bankacılık endeksindeki artış ise %0,54’te kaldı.

BİST100 bu haftaya yükselişle başladı. Hafta boyunca zaman zaman kar satışlarıyla karşılaşsa da endeks genel olarak yükseliş hareketini korudu. Endeks 8700 seviyesinin üzerinde başladığı haftayı 9000 seviyesinin üzerinde tamamlamayı başardı. Bu süreçte düzeltmelerde 8850 seviyesinin destek seviyesi olarak çalıştığını takip ettik. Hafta boyunca 351 puanlık bir bantta yükseliş seyri izleyen BİST100 haftayı %4,4’lük primle tamamlamış oldu. Endeksin dolar bazındaki getirisi ise %3,8 oldu.

Son haftalarda piyasadan negatif ayrışan bankacılık endeksi bu haftayı %2,3’lük yükselişle yine geride kapattı. Elektrik endeksi ise bu hafta %6,2 yükselerek piyasanın üzerindeki yükseliş trendine devam etti. Ulaştırma endeksi ise bu hafta piyasaya paralel %4,7 yükseldi. Güçlü olan bir diğer sektör endeksi olan holdingler endeksi ise haftayı %5,6 yükselişle tamamladı. Bu hafta borsadaki küçük hisselerin büyük hisselere kıyasla daha iyi performans sergilediğini gördük.

Son dönemde endeksteki yükseliş trendinin devam etmesini ve endeksi 9000 seviyesinin üzerine taşımasını olumlu değerlendiriyoruz. Yükselişin devamında 9200 seviyesini bir sonraki direnç seviyesi olarak takip edeceğiz. Endeksin tekrar satışlarla karşılaşması durumunda ise 8700 seviyesini önemli destek seviyesi olarak izleyeceğiz.

DXY dolar endeksi bu hafta yatayın biraz üzerinde %0,1 yükselirken TL ise dolar karşısında %0,57 değer kaybetti. USD/TL bu akşam itibariyle 30,68 seviyesinin biraz üzerine çıkmış durumda.

M. Emin Zümrüt, CFA – Kıdemli Analist, ActivTrades

 

Yasal Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

 

ActivTrades

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler