Sosyal Medya

Ekonomi

Cevdet Yılmaz emekli maaşı zammının yapılacağı tarihi açıkladı

31 Mart’ta yapılacak Mahalli İdareler Genel Seçimleri öncesi gündeme gelen başlıklardan biri de emekliye ‘seyyanen zam’dı. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz,…

Cevdet Yılmaz emekli maaşı zammının yapılacağı tarihi açıkladı

31 Mart’ta yapılacak Mahalli İdareler Genel Seçimleri öncesi gündeme gelen başlıklardan biri de emekliye ‘seyyanen zam’dı. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, emekli maaşlarına ilişkin, “Yılbaşında yaptığımız emekli artışı, yüzde 50 artış, sadece 6 aylıktı. Dolayısıyla ikinci 6 ayda da haliyle artışlar yaşanacaktır” diyerek seyyanen zam kapısını kapattı.

 

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Türkiye İstatistik Kurumunun açıkladığı “İş Gücü İstatistikleri 2023” verilerini değerlendirdi. Emeklilerle ilgili de açıklama yapan Yılmaz, emekli maaşına yapılan yüzde 50 artışın ilk 6 ay için olduğunu belirterek, ikinci 6 ayda da emekli maaşlılarına artış yapılacağını söyledi. Yılmaz’ın açıklamaları emeklilere seyyanen zam kapısını da kapattı.

Türkiye’nin geçen yıl büyüme ve istihdam konusunda güçlü bir performans gösterdiğini söyleyen Yılmaz istihdam dostu politikalar izlemeyi sürdüreceklerini ifade etti. Yılmaz, vergide sadeleştirme yapacaklarını, kayıt dışıyla mücadeleyi ve vergi tahsilatını artıracaklarını belirterek, vergi gelirlerinin artacağını da vurguladı.

AK Parti Grup Başkanı Abdullah Güler de emekliye seyyanen zam tartışmalarıyla ilgili dün yaptığı açıklamada “Bu konuyla ilgili şu anda herhangi bir çalışmamız yok” ifadelerini kullanmıştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 7 Şubat 2024 tarihi itibariyle aldığı kararla en düşük emekli maaşı 7500 liradan 10 bin liraya yükseltildi. Yüzde 33’lük en düşük maaş artışı sonrasında kök maaşlarda da yüzde 49.28 oranında artış yapıldı.

 

 

 

 

karar.com

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler