Sosyal Medya

Para-banka-finans

UBS Küresel Servet Raporu: Türkiye’de milyoner sayısı yüzde 43 artacak

UBS’nin 2024 Küresel Servet Raporu’na göre, küresel milyoner sayısı artmaya devam edecek. Türkiye’deki milyoner sayısının ise yüzde 43 oranında artması…

UBS Küresel Servet Raporu: Türkiye’de milyoner sayısı yüzde 43 artacak

UBS’nin 2024 Küresel Servet Raporu’na göre, küresel milyoner sayısı artmaya devam edecek. Türkiye’deki milyoner sayısının ise yüzde 43 oranında artması bekleniyor.

 

Zürih merkezli İsviçre bankası UBS, 2024 Küresel Servet Raporu’nun sonuçlarını açıkladı. Rapora göre, küresel milyoner sayısı önümüzdeki beş yıl içinde artmaya devam edecek. CNBC-e’de yer alan habere göre, 2023-2028 yılları arasında yapılan anket sonuçlarına göre, 56 gelişmiş ve gelişmekte olan ekonominin 52’sinde 1 milyon dolar veya daha fazla servete sahip yetişkin sayısının artması bekleniyor.

Bu trendin öncülüğünü Tayvan üstlenecek. Ülkede, büyüyen mikroçip endüstrisi ve zengin yabancıların göçündeki artışın etkisiyle milyoner sayısının yüzde 47 artacağı öngörülüyor. Tayvan’ı yüzde 43 artışla Türkiye takip ediyor. Listenin devamında Kazakistan yüzde 37, Endonezya yüzde 32 ve Japonya yüzde 28 artışla yer alıyor.

Hali hazırda en fazla küresel milyonerin bulunduğu ABD ve Çin’de ise artış oranlarının sırasıyla yüzde 16 ve yüzde 8 olacağı tahmin ediliyor. UBS, bu ülkelerdeki büyümenin daha yavaş olmasının nedenini, milyoner sayısının zaten çok yüksek olmasına bağlıyor.

Öte yandan, İngiltere’de milyoner sayısının yüzde 17 azalacağı tahmin ediliyor. UBS Küresel Varlık Yönetimi Başekonomisti Paul Donovan, İngiltere’nin şu anda dünyada en fazla dolar milyoneri sayısına sahip üçüncü ülke olduğunu ve bunun “bir ekonomi olarak hak ettiğinden çok daha fazlası olduğunu” belirtti. Benzer şekilde, Hollanda’da da zenginlerin sayısında yüzde 4’lük bir düşüş yaşanması bekleniyor.

Milyoner sayısının sırasıyla yüzde 16 ve yüzde 9 artması beklenen Fransa ve İtalya gibi ülkelerde daha doğal bir büyüme görülüyor. Bu ülkelerdeki büyümenin, ekonomilerin genel sağlığına bağlı olarak organik bir şekilde gerçekleşmesi bekleniyor.

UBS raporunda, Rusya’daki ABD doları milyoneri sayısının yüzde 21 oranında arttığı belirtiliyor. Donovan, bunun kısmen döviz dalgalanmalarından ve son zamanlardaki emtia ve enerji piyasası trendlerinden kaynaklandığını ve bazı işletme sahiplerinin bundan faydalandığını ifade etti.

UBS, küresel servet büyümesinin 2022’deki yüzde 3’lük düşüşün ardından 2023’te yüzde 4,2 büyüme kaydederek toparlandığını gösteriyor. Toparlanma, esas olarak yüzde 4,8 büyüyen EMEA bölgesi (Avrupa, Orta Doğu ve Afrika) tarafından yönetildi. Rapor, servet eşitsizliğinin gelişimine dair de karışık bir tablo sunuyor. En düşük servet diliminde başlayan kişilerin en az bir seviye yükselme şansı yüzde 60 olarak ölçüldü. İki veya daha fazla servet sınıfı atlamanın şansı ise üçte bir olarak kaydedildi.

Ortalama zenginliğin medyan zenginliğe göre en dengesiz olduğu ülkeler arasında Fransa ve Meksika yer alıyor. Ortalama zenginlik, toplumun genel refah düzeyini yansıtırken, medyan zenginlik ise en uç kesimlerden arındırılmış bir paylaşım anlamına geliyor ve ortalama vatandaşın sahip olduğu refahın göstergesi olarak kullanılıyor.

Nesiller arası büyük servet aktarımı uzun zamandır tartışılırken, UBS bu yılki raporunda servetin sadece aşağıya doğru hareket etmediğini, aynı zamanda yatay olarak hareket ettiğini tespit etti. Önümüzdeki 20 ila 25 yıl içinde aktarılması beklenen yaklaşık 83 trilyon doların UBS’ye göre 9 trilyon doları eşlere kuşaklar arası veya yatay olarak aktarılacak. Ortalama yaşam süresi ve çiftler arasındaki yaş farkları nedeniyle, büyük servet transferinin yüzde 10’undan fazlası kadınlara gidecek.

UBS, eşlerin bu mirası genellikle dört yıl boyunca elinde tuttuğunu ve ardından mirasını başkalarına devrettiğini, en büyük yatay ve dikey servet transferinin Amerika’da gerçekleştiğini belirtti.

 

 

 

 

 

 

 

karar.com

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler