Sosyal Medya

Genel

SICAK!!! Mehmet  Şimşek’ten yeni açıklama

Programımızın olumlu sonuçları görülmeye devam ettikçe uluslararası sermaye girişinin vadesi daha da uzayacaktır.

SICAK!!! Mehmet  Şimşek’ten yeni açıklama

Öğle saatlerinde “Programımızın ana hedefi dezenflasyondur” diye başlayan bir X paylaşımı yapan Mehmet Şimşek,  Ekonomik İstikrar Programı’nda kur hedefi belirlenmediğinin de altını çizdi.    Şimşek niye bu paylaşımı yapma gereği duydu?

Paylaşım şu şekilde

Açık veya örtülü bir kur hedefimiz bulunmamaktadır. Ülke tecrübeleri, başarılı dezenflasyon programlarında kurun reel olarak değerlendiğini gösteriyor.

Kural bazlı ve öngörülebilir politikalarımız başarıya ulaştıkça güven daha da artıyor, portföy tercihleri TL’ye yöneliyor ve ülkemize kaynak girişi hızlanıyor.

TL varlıklara yabancı ilgisi artarken, bankalarımız ve reel sektörümüz yurtdışından uzun vadeli ve daha uygun koşullu kaynak sağlıyor. Çok taraflı bankalardan dış finansman imkânlarımız da artıyor.

 

Bu kaynaklar sadece kısa vadeli finansal yatırıma değil üretim ve ihracata da yöneliyor.

 

Programımızın olumlu sonuçları görülmeye devam ettikçe uluslararası sermaye girişinin vadesi daha da uzayacaktır.

 

Türkiye’de yerleşik gerçek ve tüzel kişilerin portföy tercihleri ve artan dış kaynak girişi rezervlerimizin güçlenmesine önemli katkı sağlıyor.

 

Program hedeflerimiz doğrultusunda makro finansal istikrarı koruyacak ve güçlendirecek adımları atmaya devam edeceğiz.

 

 

YORUM

Bazı basın kaynaklarında Mehmet Şimşek’in dolar/TL 40’a varmaz dediği iddiası yer alırken, TCMB başkanı Fatih Karahan’ın “TL reel olerak değer kazanacak” açıklaması   resmi kur politikası olarak algılanmış olabilir.  Şimşek, bu X paylaşımıyla döviz kurunu serbest piyasanın belirleyeceğini, yukarda arzedilenlerin şahsi öngörü olduğunu kayıt altına alıyor.

 

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler