Sosyal Medya

Genel

Maliye’ye IBAN ihbarı yağıyor, cezadan kurtulmak isteyen vatandaş birbirini şikayet ediyor

Hazine ve Maliye Bakanlığı, ödemeyi IBAN’la alan işletmeleri yoğun olarak takip etmeye başladı. Vergi kaçırmanın önüne geçmek isteyen bakanlığın uygulaması,…

Maliye’ye IBAN ihbarı yağıyor, cezadan kurtulmak isteyen vatandaş birbirini şikayet ediyor

Hazine ve Maliye Bakanlığı, ödemeyi IBAN’la alan işletmeleri yoğun olarak takip etmeye başladı. Vergi kaçırmanın önüne geçmek isteyen bakanlığın uygulaması, vatandaşlar da dahil herkesin birbirini ihbar etmesine neden oldu.

 

Hazine ve Maliye Bakanlığı, kazancını kayıt dışı bırakan mükelleflere yönelik çalışma başlattı. Çalışma kapsamında IBAN’a yapılan para transferleri inceleniyor.

Maliye’nin IBAN hesaplarına yönelik denetiminin ardından, ağır vergi cezasından kurtulmak isteyenler birbirlerini şikayet etmeye başladı.

İhbarlar sadece IBAN’la tahsilat yapanlarla sınırlı değil, IBAN hesaplarını başkalarına kiraya verenler, IBAN hesaplarını yakınlarına kullandıran kişiler de ihbar edilmeye başlandı. Hatta, IBAN hesaplarını kiraya verenler, kiraladıkları işletmeleri ve kişileri de ihbar etmeye başladı.

Vergi cezasından kurtulmak için, IBAN hesabını kiraya verdiği halde, bilgisi olmadığını iddia ederek, kiraladığı kişileri ve işletmeleri ihbar edenler çoğunlukta.

Maliye, IBAN üzerinden faturasız tahsilat yapanlara KDV ve ağır vergi cezası uygulamaya başlandı, MASAK da savcılıklara dosyaları iletiyor Yeminli Mali Müşavir Abdullah Tolu, konuyla ilgili ntv.com.tr’nin sorularını yanıtladı.

Tolu, IBAN hesaplarının ilk kez bu derece yaygın ve yoğun olarak denetime tabi tutulacağını, ilk belirlemelere göre IBAN hesaplarına milyarlarca TL havale/EFT yapıldığını belirtirken, “Bunların vergisel yönden sorgulanmasının son derece normal, yapılacak denetimlerle IBAN hesap kiralamasının ve IBAN hesaplarının yasalara aykırı kullanımlarının da önüne geçilebileceğini, bu denetimler sonucunda hazineye vergi ve vergi cezasından oluşan ciddi tutarda kaynak aktarımı olabilir” dedi.

IBAN’la tahsilat yaptıkları halde fatura veya benzeri belge düzenlemeyen veya mükellefiyet açtırmadan bu işleri yapanlara, kayıt dışı bıraktıkları kazançları üzerinden gelir vergisi, kurumlar vergisi, geçici vergi, kayıt dışı bıraktıkları satışları üzerinden de KDV tarhiyatları yapılacak, 1 kat vergi ziyaı cezası kesilecek, ilave olarak gecikme faizi istenilecek. Ayrıca, faturaya yazılması gereken meblağın yüzde 10’una kadar özel usulsüzlük cezası kesilecek.

Tahsilat yapılan IBAN hesaplarının çoğunun işletme ile ilgisi olmayan 3. kişilere ait olduğu ve bu IBAN’ların aylık ücret karşılığında kiralandığı anlaşıldı. IBAN’larını kiralayan kişilerin, hesaplarına yatan milyonlarca TL’den haberleri bile olmuyor.

Bunlar hakkında da yasal işlemler yapılacak, tahsil ettikleri kira bedelleri üzerinden cezalı gelir vergisi, geçici vergi ve KDV tarhiyatları yapılacak, bir kat vergi ziyaı cezası kesilecek ve ayrıca gecikme faizi istenilecek. Ayrıca, bu kişiler MASAK mevzuatına aykırı bu işlemlerinden dolayı savcılıklara sevk edilecekler.

 

 

 

 

halktv.com.tr

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler