Sosyal Medya

Para-banka-finans

Bankalara ibraz edilen çek tutarında artış

Bankalara ibraz edilen çek tutarında artış yaşandı.   TBB’den yapılan açıklamaya göre, bankalara, 2024 yılının Ocak-Mayıs döneminde ibraz edilen 478…

Bankalara ibraz edilen çek tutarında artış

Bankalara ibraz edilen çek tutarında artış yaşandı.

 

TBB’den yapılan açıklamaya göre, bankalara, 2024 yılının Ocak-Mayıs döneminde ibraz edilen 478 bin keşideciye ait 7,5 milyon adet çekin toplam tutarı 2.917 milyar TL oldu.

Bir önceki yıla göre; keşideci sayısı (tekilleştirilmiş) yüzde 6, çek tutarı ise yüzde 85 artarken; ibraz edilen çek adedi de yüzde 3 arttı.

 

Karşılıksız işlemi yapılan çek tutarı arttı

2024 yılı Ocak-Mayıs döneminde bankalara ibraz anında karşılıksız çıkan, 12,4 bin keşideciye ait 97 bin adet çekin toplam tutarı 57 milyar TL oldu. Karşılıksız işlemi yapılan 6.489 keşideciye ait toplam 7,7 milyar TL tutarındaki 14 bin adet çek daha sonra ödendi.

Karşılıksız işlemi yapılan çek tutarının ibraz edilen çeklere oranı bir önceki yıla göre arttı. Ocak- Mayıs ayında karşılıksız işlemi yapılan çeklerin bankalara ibraz edilen çeklere oranı; tutar olarak yüzde 2,2 ve adet olarak yüzde 1,5 oldu.

2024 yılı Ocak-Mayıs döneminde, karşılıksız işlemi yapılan çek tutarının en yüksek olduğu 5 il sırası ile İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya ve Bursa oldu.

 

 

 

foreks.com

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler