Sosyal Medya

Gündem

Moskova’daki terör saldırısının failleri yakalandı!

Rusya'nın başkenti Moskova'da, Crocus City Hall adlı konser salonuna düzenlenen silahlı saldırıda en az 150 kişi hayatını kaybetti ve 100'den fazla kişi yaralandı. Saldırıyı gerçekleştiren 5 silahlı kişi, konser salonunda bulunan kalabalığa ateş açtı.

Moskova’daki terör saldırısının failleri yakalandı!

Rus Federal Güvenlik Servisi’nin açıklamasına göre, saldırı sonucunda en az 150 kişi yaşamını yitirdi ve yaralı sayısı 100’ü aştı. Saldırının arkasında DAEŞ’in olduğu belirtildi.

Saldırının ardından çıkan yangınla mücadele eden güvenlik güçleri, binanın etrafında geniş güvenlik önlemleri aldı. Moskova Belediye Başkanı Sergey Sobyanin, olayın ardından hafta sonu için planlanmış tüm halka açık etkinliklerin iptal edildiğini duyurdu.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, saldırı hakkında bilgilendirildi ve Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov tarafından sürecin yakından takip edildiği açıklandı. Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova da saldırıyı kınayarak dünya toplumunu tepki göstermeye çağırdı.

ABD, İngiltere, Kanada ve diğer bazı ülkeler, vatandaşlarını Rusya’daki güvenlik durumuna dair 8 Mart’ta uyarmış ve kalabalık yerlerden uzak durmalarını tavsiye etmişti.

Rusya Güvenlik Konseyi Başkan Yardımcısı Dmitriy Medvedev, saldırıya ilişkin olarak “teröristlerin misilleme amaçlı eylemlerinden” bahsederek şiddetle karşılık verilmesi gerektiğini vurguladı. Medvedev, saldırının sorumlularının tespit edilmesi halinde, gerekli cezai önlemlerin alınacağını belirtti.

SALDIRGANLAR YAKALANDI!

Yetkililer sabah saatlerinde olayla ilgili 11 kişinin gözaltına alındığını ve bunlardan 4’ünün saldırıyla doğrudan bağlantılı olduğunu duyurdu.

Bu arada saldırının ilk anları kameralara böyle yansıdı:

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler