Sosyal Medya

Gündem

Kamuda tasarruf dönemi: Öğretmenler çay içmeyin, okula yürüyerek gidin!

Karabük Safranbolu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, kamuda tasarruf kapsamında okullara yazı göndererek çay makineleri ve ısıtıcıların kullanılmamasını istedi. Öğretmenler karara…

Kamuda tasarruf dönemi: Öğretmenler çay içmeyin, okula yürüyerek gidin!

Karabük Safranbolu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, kamuda tasarruf kapsamında okullara yazı göndererek çay makineleri ve ısıtıcıların kullanılmamasını istedi. Öğretmenler karara tepkili: “Kırk dakika ders anlatıyoruz, boğazımızın rahatlamasına bile karşılar.”

 

Kamuda tasarruf tedbirleri 13 Mayıs’ta yayınladı. Tedbirler kapsamında kamuda, bina ve araç alımı üç yıllığına durdurulmuş, yabancı menşeili araç kullanımı sonlandırılmıştı. Kamuya personel alımına da sınır getirilmişti.

Anka‘dan Ogün Akkaya’nın haberine göre karara tepki gösteren Eğitim-İş Karabük İl Başkanı Zeki Çelik “Bu tasarruf kararı karşısında bütün öğretmenler odası şaşkınlık yaşıyor. Üyemiz olan da olmayan da herkes karara tepkili. Bu bizim keyfimiz değil. Kırk dakika ders anlatıyoruz, boğazımızın rahatlamasına bile karşılar” dedi.

Çelik sözlerine şöyle devam etti:

“Zaten biz çayımızı, şekerimizi, kahvemizi evimizden getiriyoruz. Her zaman olduğu gibi memurdan, emekçiler üzerinden tasarruf etmeye çalışıyorlar. Dinlenme anımızda, tenefüste içtiğimiz çaya, kahveye göz diktiler. Ekonomiyi bizim sırtımıza yüklemeye çalışıyorlar.

Bir bardak çayla mı tasarruf olur makam araçlarıyla mı olur. Bir fincan kahveyle mi tasarruf olur, yazlık kışlık saraylarla mı? Bir bardak çayla mı tasarruf olur vergi aflarıyla mı tasarruf our? Burada fatura yine eğitim emekçilerine kesilmiş durumdadır. Bu genelgenin bir an önce geri çekilmesini talep ediyoruz.”

Daha önce de okullarda çay ve ısıtıcı gibi makinelerin kullanılmaması girişimleri olduğunu söyleyen Eğitim-Sen Genel Başkanı Kemal Irmak’sa şunları söyledi:

“Sadece kantinlerden çay alınması uygulaması yapılmak istendi. Tasarrufa buradan başlayamazsınız. Tasarruf adı altında öğretmenin içtiği çaya, bir bardak suya göz diktiler. Emekçiden, memurdan, dar gelirliden tasarruf etmeleri isteniyor ama ülkenin kaymağını yiyenlerden bir beklenti içerisine girilmiyor. Kendini cumhurbaşkanı gören kaymakamlar çok fazla. Bu tavrı doğru bulmuyoruz. Öğretmenlere ‘yaya gidin, çay içmeyin, ekmek yemeyin’ deniyor. Böyle tasarruf olur mu?”

 

 

 

 

 

 

diken.com.tr

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler