Sosyal Medya

Genel

Erdoğan’dan İsrail ile ticaret mesajı: “O iş bitti”

Almanya Cumhurbaşkanı Steinmeier ile kameraların karşısına çıkan Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsrail’le Türkiye arasındaki ticari ilişkilere yönelik bir soruya “Yoğun ticari ilişkileri…

Erdoğan’dan İsrail ile ticaret mesajı: “O iş bitti”

Almanya Cumhurbaşkanı Steinmeier ile kameraların karşısına çıkan Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsrail’le Türkiye arasındaki ticari ilişkilere yönelik bir soruya “Yoğun ticari ilişkileri artık ayakta tutmuyoruz, o iş bitti” diyerek cevap verdi…

Almanya ile Türkiye arasındaki diplomatik ilişkilerin 100’üncü yıl dönümü dolayısıyla Türkiye’ye resmi ziyarette bulunan Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier, Külliye’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la bir araya geldi.

Türkiye ve Almanya bayrakları önünde basın mensuplarına poz veren Erdoğan ve Steinmeier daha sonra baş başa bir görüşme gerçekleştirdi.

İkili ve heyetler arası görüşmenin ardından iki cumhurbaşkanı ortak basın toplantısı için kameraların önüne geçti.

Konuşmasında İsrail’in Filistin’e yönelik saldırıları ve Gazze’deki katliama değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Burada çocuk, kadın, yaşlı maalesef ağır manzara var. Bu manzarayı Alman dostlarımızın görmesi lazım” ifadelerini kullandı.

Bir basın mensubunun, “İsrail’e karşı sık sık sesinizi yükseltiyorsunuz, Netanyahu’yu Nazi yöntemleri uygulamakla suçluyorsunuz fakat aynı zamanda yoğun ticari ilişkileri ayakta tutuyorsunuz. Bunu nasıl açıklarsınız?” sorusu üzerine Erdoğan, şunları söyledi:

“Yoğun ticari ilişkileri artık ayakta tutmuyoruz. O iş bitti. Bunu da kısa zaman önce Dışişleri Bakanım açıkladı. Fakat şunu bilmenizi istiyorum; şu anda İsrail’in Gazze’ye yaptığı saldırılardaki ölüm sayısı ne yazık ki 45 bini buldu.

Bu rakamı bir kenara koymamız söz konusu olamaz. Yaralılar 75 bini buldu ve bu yaralılar içerisinde durumu ağır olanların bir kısmını biz ülkemize aldık. Burada tedavileri devam ediyor. Çocuk, kadın, yaşlı…

Burada maalesef ağır manzara var. Bu manzarayı Alman dostlarımızın görmesi lazım. Gazze, Filistin tamamıyla yerle yeksan olmuş, her taraf yıkılmış. Böyle bir durumda. Kaldı ki İsrail’le Gazze’nin silah, mühimmat, araç, gereç bunlar zaten mukayese edilmez.

Bunları görerek değerlendirmeyi yapmak lazım. Bütün bunların yanında tüm Batı kimin yanında yer alıyor? İsrail’in yanında yer alıyor. İsrail’in acımasız saldırıları karşısında Gazze’nin böyle bir imkanı var mı? Yok. İ

İmkansızlıklar içerisinde bütün bunlara rağmen biz şu anda rehinelerin takası noktasında bir gayret ve mücadelenin içerisindeyiz. Temenni ederiz ki bu takasta başarılı oluruz.”

 

 

 

 

sozcu.com.tr

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler