Sosyal Medya

Gündem

Cevdet Yılmaz:  FATF’dan olumlu  karar bekliyoruz, enflasyon düşecek

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, CNN Türk’te Gece Görüşü programında Hürriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Hande Fırat ve Milliyet Gazetesi yazarı Zafer…

Cevdet Yılmaz:  FATF’dan olumlu  karar bekliyoruz, enflasyon düşecek

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, CNN Türk’te Gece Görüşü programında Hürriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Hande Fırat ve Milliyet Gazetesi yazarı Zafer Şahin’in gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. Yılmaz, “Haziranla dezenflasyon dönemine gireceğimizi düşünüyoruz. Eylüle geldiğimizde rakamın epey gerilediğini görmüş olacağız. Yıl sonu MB’nın yüzde 38 gibi bir tahmini var. Biz de onu esas alıyoruz. Gelecek yıl ise yüzde 20’nin altını göreceğimizi öngörüyoruz. Kalıcı fiyat istikrarı sağlayacak olan tek haneli rakamları 2026’da yakalayacağımıza inanıyoruz” dedi.

 

TÜRKİYE GRİ LİSTEDEN ÇIKABİLECEK Mİ?

 

Mehmet Bey Singapur’da. Bir süredir gri listedeyiz. Yarın bu Genel Kurul’da değerlendirilecek. Oylama yapılacak. Teknik çalışmalar yapıldı. Bizden istenen düzenlemelerin hepsi yapıldı. Çalışma grubunun geçtiğimiz aylarda teknik grubu geldi. Saha incelemeleri yaptılar. Olumlu rapor çıktığını biliyoruz. Beklentimiz olumlu bir adımın çıkması. Bir taraftan ülkeler oylama yapacaklar. Konsensusu bazen yorumlayabiliyorlar. Yarın olumlu karar çıkacağına inanıyoruz. Olumlu karar çıkmazsa bunu siyasi bir karar olarak yorumlarız. Teknik bir problem yok. Meclis’e teşekkür ediyoruz. Çıkmamak dünyanın sonu değil. Esas olan sizin uygulamalarınız. Gri listede olmak hoş bir durum değil elbette. Not artışı değil bu ama olumlu etkisi olabilir. Ülkenin algısı anlamında önemli bir hadise.

 

 

 

 

ENFLASYON DÜŞECEK

 

Hazirandan itibaren yıllık enflasyonda gerileme göreceğiz. Haziranla dezenflasyon dönemine gireceğimizi düşünüyoruz. Eylüle geldiğimizde rakamın epey gerilediğini görmüş olacağız. Yıl sonu MB’nın yüzde 38 gibi bir tahmini var. Biz de onu esas alıyoruz. Gelecek yıl ise yüzde 20’nin altını göreceğimizi öngörüyoruz. Kalıcı fiyat istikrarı sağlayacak olan tek haneli rakamları 2026’da yakalayacağımıza inanıyoruz. Profesyonellerimiz bunları gördüler. Henüz vatandaşımızda beklenti yüksek. Somut şeyleri görmeleri gerekiyor. Yaz dönemlerinde bu algının kırılacağına inanıyorum.

 

VERGİDE ADALET OLACAK MI?

 

Amacımız bu, vergide adaleti artırmak. O gün yaptığımız tüm istişarelerde beklenti vergide adaleti artırın. Bizde ortak akla uyarak OVP’nin parçası haline getirdik. Bugünkü aşamada bu çalışmaları sürdürüyoruz. Teknik çalışmalar devam ediyor. Olgunlaşmış çalışmalarımız var. Siyasi olarak değerlendirilecek. Meclisimize teklif olarak geldiğinde gerisi Meclisimizin takdirinde. Doğrudan vergi, gelirden kazançtan alınan vergi. Dolaylı tüketim üzerinden alınan vergiler. Doğrudan vergide gelir düzeyiniz ne olursa olsun, aynı vergiyi ödüyorsunuz. Adaletsizlik oluşturuyor. Doğrudan vergiyi kazanandan alıyorsunuz. Daha farklı bir sosyal etki oluşturuyor. Bizde dolaylı vergi payı yüksek ama şöyle bir yöntem izledik. Lüks mallarda yüksek aldık ama doğrudan verilerde bunu daha kolay gerçekleştirme imkanınız var. Şu an amacımız doğrudan vergileri artırmak. Diğer taraftan sosyal adaleti artırmış oluyorsunuz. Piyasadan daha az kaynak çekiyor kamu borçlanarak. Vergi adaletini artırıcı çalışmaları sürdürüyoruz.

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler