Sosyal Medya

Gündem

Areda: CHP-AKP arasındaki fark ne? ‘Ekonomi kötü’ diyenlerin oranı

Areda Survey, son anketinde 2503 kişiyle görüştü. CHP yine birinci parti çıkıyor. Ekonomi kötüye gidiyor diyenlerin oranı yüzde 69. Yerel…

Areda: CHP-AKP arasındaki fark ne? ‘Ekonomi kötü’ diyenlerin oranı

Areda Survey, son anketinde 2503 kişiyle görüştü. CHP yine birinci parti çıkıyor. Ekonomi kötüye gidiyor diyenlerin oranı yüzde 69.

Yerel seçimlerden CHP birinci parti olarak çıkarken, AKP tarihinde ilk kez ikinci parti olmuştu. Kamuoyu araştırma şirketleri yerel seçimlerden sonra da sahada araştırmalarına devam ediyor ve son durumu açıklıyor. Konuyla ilgili son anketi de Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi köşesinden aktardı.

Yusuf Akın’ın genel müdürü Areda Survey Araştırma Şirketi 28-31 Mayıs tarihleri arasında 2503 kişiyle görüştü.

Araştırmada mayıs ayının en önemli gündem maddesi soruldu.

Ekonomik sorunlar ve enflasyon yüzde 38.8’le açık ara birinci çıkıyor. Onu yüzde 27.1’le Filistin-İrail savaşı takip ediyor. Yüzde 8.8’le üçüncü sırada İran Cumhurbaşkanı Reisi’nin helikopter kazası geliyor. Emekli maaşları ise yüzde 7.3’le dördüncü sırada yer alıyor.

“Sizce ekonomi hangi yönde seyrediyor?” sorusuna ankete katınların yüzde 30.9’u ‘olumlu yönde’ yanıtını verirken, ‘olumsuz yönde’ diyenlerin oranı yüzde 69.1 çıkıyor.

AKP’lilerin yüzde 66.3’ü ‘olumlu yönde’ derken, CHP’lilerin yüzde 93.5’i ‘olumsuz yönde’ seyrettiği görüşünde.

Tasarruf tedbirlerinin ‘etkili olacağını düşünüyorum’ diyenlerin oranı yüzde 26.8 çıkarken, ‘etkili olmayacağını düşünüyorum’ diyenlerin oranı yüzde 73.2.

Yeni anayasa çalışmalarını destekleyenlerin oranı yüzde 52.6 çıkarken, ‘karşıyım’ diyenler yüzde 47.4’te kalıyor.

AKP’lilerin yüzde 92.2’si yeni anayasayı desteklerken, CHP’lilerin yüzde 87.9’u ise karşı çıkıyor.

Partilerin oy oranları

31 Mart Yerel Seçimleri’nde CHP yüzde 37.76’le birinci parti olmuştu. Ankete göre CHP yüzde 34 oy alıyor ve yine birinci parti konumunda.

Yerel seçimde AKP yüzde 35.48’le ikinci sırada gelmişti. Ankette AKP yüzde 32 ile ikinci sırada yer alıyor.

DEM Parti yüzde 9 ile üçüncü sırada yer alıyor.

Ankete göre MHP yüzde 7.5 oranında oy alıyor.

Yeniden Refah Partisi yüzde 4.8 oy alıyor.

İYİ Parti’nin oy oranı ise yüzde 4.9 olarak görünüyor. Müsavat Dervişoğlu’nun yönetiminde İYİ Parti’nin nasıl bir performans göstereceği de sorulmuş. Ankete katılanların yüzde 59.1’i ‘daha kötüye gideceğini’ söylerken, ‘daha iyi olur’ diyenlerin oranı yüzde 40.9 çıkıyor.

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler