Sosyal Medya

Gündem

AKP kulisleri, DEM Parti’nin İmamoğlu’yla İstanbul’da dolaylı uzlaşma yaptığını konuşuyor

Gazete Pencere'den Nuray Babacan'ın yazısına göre DEM’in çıkardığı adaylara rağmen Ekrem İmamoğlu ile dolaylı bir uzlaşma olduğunu söyleyenler az değil.

AKP kulisleri, DEM Parti’nin İmamoğlu’yla İstanbul’da dolaylı uzlaşma yaptığını konuşuyor
AKP’nin adayı Murat Kurum ve CHP’nin adayı Ekrem İmamoğlu arasında başa baş süren yarışta analizlere göre seçimleri YRP ve DEM parti belirleyecek. AKP kulisleri DEM Parti endişesi yaşıyor. Zira DEM’in İmamoğlu’nun kazanması için dolaylı bir ittifak yaptığını konuşuyor.

Yüksek Seçim Kurulunca (YSK), 31 Mart’ta yapılacak Mahalli İdareler Genel Seçimi’ne ilişkin seçim takvimi işliyor. Siyasi partiler, aday listelerini en geç 20 Şubat Salı (bugün) saat 17.00’ye kadar teslim edecek. Böylelikle hangi ilde kimin aday gösterileceği tartışmaları da sona ermiş oluyor. En çok merak edilen şehir İstanbul.

İstanbul’da çoklu bir aday listesi olsa da yarış iki isim arasında geçecek. Ekrem İmamoğlu ve Murat Kurum. DEM Parti ve YRP’nin aday göstermesi ile başa baş giden yarışta yeni denklemler konuşuluyor. AKP kulisleri DEM Parti’nin adayı olmasına rağmen İmamoğlu’nu işaret edeceği öne sürülüyor.

DEM Parti ve YRP etkisi

Gazete Pencere’den Nuray Babacan’ın yazısına göre, AKP kulislerinde İstanbul’a ilişkin analizler farklılaştı. Tüm partilerin adaylarının belirlenmesinin ardından oluşan hava değişti. Halen seçimin ortada olduğunu söyleyenler çoğunlukta. Ancak, DEM’in çıkardığı adaylara rağmen Ekrem İmamoğlu ile dolaylı bir uzlaşma olduğunu söyleyenler az değil.

Yazının ilgili bölümü şöyle:

AKP’liler, DEM örgütünün yerel seçimlere asılmayacağını, tabanın üçte ikisinin İmamoğlu’nda kalma olasılığının yüksek olduğu yorumları yapıyorlar. Onlara göre, İstanbul’da DEM’in adaya çıkarmasının İmamoğlu’na vereceği zarardan daha fazlasını Yeniden Refah Partisi’nin kendilerine vereceğini aktarıyorlar. Ayrıca, ‘teröristlerle iş birliği’ algısı yaratma konusunda düşülen komik durum da herkesin dilinde. Aynı gün içinde, Kürtçe selamlama yapıp ardından bozkurt işareti yapan İstanbul adayları kimsenin dikkatinden kaçmıyor…

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler