Sosyal Medya

Genel

Yapı Kredi’nin satış haberi banka endeksini uçurdu

Reuters, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) merkezli First Abu Dhabi Bank’in, Koç Holding’in Yapı Kredi’deki yüzde 61’lik hissesini satın almak üzere…

Yapı Kredi’nin satış haberi banka endeksini uçurdu

Reuters, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) merkezli First Abu Dhabi Bank’in, Koç Holding’in Yapı Kredi’deki yüzde 61’lik hissesini satın almak üzere olduğunu yazdı. KAP’a açıklama yapan Koç Holding, görüşmelerin sürdüğünü ancak henüz kamuya açıklama yapacak nitelikte bir ilerleme sağlanmadığını duyurdu.

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) merkezli First Abu Dhabi Bank, Türkiye’nin en büyük dördüncü özel bankası olan Yapı Kredi’nin yüzde 61,2’lik hissesini satın almak üzere. Reuters’ın haberine göre görüşmelerde kayda değer bir ilerleme kaydedildi.

Reuters’a konuşan ve görüşmeler gizli olduğu için isimlerinin açıklanmasını istemeyen kaynaklar, detayların birkaç aydır müzakere edildiğini söylediler.

Haberin ortaya çıkmasının ardından Yapı Kredi hisseleri İstanbul’da %6,7’ye kadar yükselirken, Koç Holding %3,7 artış gösterdi. FAB hisseleri ise yatay seyretti.

Kaynaklardan biri, Türk holdingi Koç’un Yapı Kredi’deki hisseleri için yaklaşık 8,5 milyar dolar istediğini ve FAB’ın yaklaşık 7,5 milyar dolar teklif ettiğini söyledi.

Reuters’a bilgi veren konuya yakın üç kaynak görüşmelerin ileri aşamada olduğunu ifade ederken, bir kaynak Koç Grubu’nun elindeki %61.2 Yapı Kredi hissesi için yaklaşık 8.5 milyar dolar istediğini, karşı tarafın ise bunun 1 milyar dolar altında teklif verdiğini, pazarlıkların buna odaklandığını söyledi. Konuya yakın bir diğer kaynak, şu aşamada hissedarlık anlaşması ayrıntılarının ele alındığını kaydetti.

İkinci kaynağın verdiği bilgiye göre Yapı Kredi hisselerinin yaklaşık 8 milyar dolara el değiştirmesi, bankanın tamamının 13-14 milyar dolar değerlemeye sahip olacağı anlamına geliyor.

Birleşik Arap Emirlikleri’nin varlık bakımından en büyük bankası olan FAB ve Koç Grubu yorum yapmayı reddetti.

Koç Finansal Hizmetler Yapı Kredi’nin %40,95’ine, Koç Holding ise %20,22’sine sahip.

KOÇ’TAN AÇIKLAMA: GÖRÜŞMELER SÜRÜYOR

Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) konuyla ilgili açıklama yapan Koç Holding, görüşmelerin sürdüğünü ancak henüz kamuya açıklama yapılacak nitelikte bir gelişme olmadığını kaydetti. KAP’a yapılan açıklama şöyle:

“Basın-yayın organlarında, bağlı ortaklığımız Yapı ve Kredi Bankası A.Ş.’de (YKB) sahip olduğumuz payların satışına yönelik görüşmelerin son aşamaya geldiğine dair haberler çıkmıştır. Bilindiği üzere holding şirketi olarak portföyümüz ile ilgili gündeme gelebilecek alternatiflerin değerlendirilmesine yönelik olarak, ilgili taraflarla görüşmeler yapılabilmektedir. Medyaya yansıyan konuyla ilgili olarak da benzer nitelikte ön görüşmeler devam etmekle birlikte, Sermaye Piyasası Kurulu’nun II-15.1 Özel Durumlar Tebliğ kapsamında kamuya açıklama yapılmasını gerektirecek nitelikte bir gelişme bulunmamaktadır. İşbu açıklama yatırımcılarımızdan gelen sorular üzerine yapılmıştır.”

KOÇ HOLDİNG YALANLAMIŞTI

Satışa ilişkin görüşmeler yapıldığı yaklaşık 1,5 ay önce Bloomberg tarafından da belirtilmiş ancak o dönem KAP’a açıklama yapan Koç Holding, iddiaları yalanlamıştı.

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın haziran ayında Körfez bölgesini ziyaretinin ardından FAB Türkiye’deki varlıklarla ilgilenen son BAE’li banka oldu. Daha önce Dubai Islamic Bank, TOM Group’tan yüzde 20 hisse alacağını açıklamıştı.

NBD, DENİZBANK’I SATIN ALMIŞTI

Dubai merkezli Emirates NBD 2019’da Denizbank’ı 2,8 milyar dolara satın almıştı. Suudi ve Kuveytli bankalar Türkiye’de uzun süredir bulunuyor. Suudi Arabistan’ın en büyük bankası National Commercial Bank Türkiye Finans Katılım Bankası’nın 2007’de 1,08 milyar dolara satın almıştı. Kuwait Finance House ise 1989’da Türkiye’de tamamına sahip olduğu Kuveyt Türk Katılım Bankası’nı kurmuştu.

Koç Holding KCHOL.IS, sahip olduğu Yapı Kredi Bankası YKBNK.IS hisselerinin satışı için First Abu Dhabi Bank FAB.AD ile ileri aşama görüşmelere geçerken, konuya yakın bir kaynak fiyat konusunda sıkı pazarlık yürütüldüğünü ve anlaşma sağlanması halinde işlem büyüklüğünün 8 milyar dolar seviyelerinde olabileceğini belirtti.

Koç Holding ve Birleşik Arap Emirlikleri merkezli First Abu Dhabi Bank, Reuters’ın konu ile ilgili sorularına cevap vermedi.
Öte yandan görüşmelerin nihai bir anlaşma ile sonuçlanıp sonuçlanmayacağı henüz belli değil.
Bloomberg haber ajansında Nisan başında yer alan haberin ardından Koç Holding varlıkları hakkında her zaman değerlendirme yürütülebildiğine belirtmiş ancak açıklama yapılmasını gerektirecek herhangi bir gelişme bulunmadığını duyurmuştu.
O dönemde yaklaşık 7.6 milyar dolar piyasa değeri bulunan bankanın, aradan geçen zamanda hisselerdeki yükselişin de etkisiyle piyasa değeri dün itibarıyla 291 milyar liraya, yani 9.1 milyar dolara yükseldi.
Koç Holding’in Yapı Kredi’de %20.2 oranında doğrudan payı bulunurken, bankanın %61.2’si Koç Grubu olarak adlandırılan Koç ailesi ve şirketlerinin elinde bulunuyor. Koç Grubu, İtalyan UniCredit’in bankadaki eşit ortaklık hisselerini satmasından bu yana tek büyük ortak konumunda bulunuyor.

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler