Sosyal Medya

Genel

Şimşek’ten taze açıklamalar: Yabancı sermaye yağıyor

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, yabancı sermaye girişinin beklentileri aştığını söyledi. BloombergHT’nin sorularını yanıtlayan Şimşek, sağlam politikalar ile yapısal…

Şimşek’ten taze açıklamalar: Yabancı sermaye yağıyor

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, yabancı sermaye girişinin beklentileri aştığını söyledi. BloombergHT’nin sorularını yanıtlayan Şimşek, sağlam politikalar ile yapısal dönüşümün bir araya gelmesinin, yatırımcı güveninin yeniden kazanılmasını sağladığını vurguladı.

 

Şimşek, sermaye girişlerinin öngördüklerinden de yüksek olduğunu kaydetti.

Şimşek ayrıca Türkiye’nin offshore piyasalara düzenlemeleri gevşetme yollarını araştırdığını ve nispeten uzun vadeli swaplarla başlayabileceğini söyledi.

Şimşek, sağlam politikalar ile yapısal dönüşümün bir araya gelmesinin, yatırımcı güveninin yeniden kazanılmasını sağlayan iyi bir söylem olduğunu belirterek, bunun da portföy tercihlerinin Türk varlıkları lehine olmasına yardımcı olduğunu, girişlere dönüştüğünü ve reel döviz kurunu dengelemeye yardımcı olduğunu ifade etti.

Şimşek, Türkiye’nin offshore piyasalara yönelik düzenlemeleri gevşetme yollarını araştırdığını ve nispeten uzun vadeli swaplarla başlayabileceğini söyledi.

“Ne yapılması gerektiğini biliyoruz, ancak bunun zamanlamasına, sıralamasına ve dozuna karar verilmedi” diyen Şimek, “Henüz bu sürecin ilk aşamalarındayız. Tüm zorlukların üstesinden geldiğimizi söylemiyorum, ancak iyi bir ilerleme kaydettik” ifadelerini kullandı.

 

 

 

 

 

 

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler