Sosyal Medya

Emre Balıca

Emre Balıca: 91.824.805.000 TL

  Bu kadar da olmaz sevgili okurlar, Yine mi ne oldu? Arkadaş memleket sathı içerisinde ne doğru gidiyor da dertlenmeyelim?…

Emre Balıca:  91.824.805.000 TL

 

Bu kadar da olmaz sevgili okurlar,

Yine mi ne oldu?

Arkadaş memleket sathı içerisinde ne doğru gidiyor da dertlenmeyelim?

Bir kadın voleybol takımımız kabartıyor göğsümüzü bir de Euro 2024 de Arda güldürüyor yüzümüzü. Onlarda geri kalan dertler içerisinde saman alevi gibi.

Ben umutsuz olmaktan sıkıldım. Biraz bir şeylere tutunayım diyorum. Onu da bulamıyorum. Hala enflasyon rakamlarının baz etkisi ile erimesine şükredeceğiz. Enflasyonun iniyor olduğuna inandırılacağız. Bu arada o çok bahsi geçen küresel ekonomik kriz doğru önlemi zamanında alan ülkelerde kaybolmaya başladı. Hafta içi Avrupa ve İngiltere’de enflasyon rakamlarında istenilen hedeflere gelindiğini görmeye başladık. Faiz indirimleri bile başladı. Keza ABD enflasyon verilerinde düzelmenin yaşanacağına emin adımlar ile ilerleniyor ki, faiz indirimi bu sene 1 kez dahi olsa tartışılıyor.

Biz de.

Daha ortada bir şey yok. Sayın ekonomist önder ve lider Erdoğan tarafından faiz konusunda son çeyrek üzerine indirim beklentisi oluştu bile. Piyasa da kurun bir nebze de olsa yükselişinin arkasında bunun olmadığını düşünmek saflık olur.  Kaldı ki sıcak para hala içimizde dans ediyor. Çıkış için fırsat kolluyor.

Düzenli ve kalıcı yatırımdan bahseden var mı şu dönemde?

Bunun üzerine Sayın Şimşek’in vergi paketi.

Geçen seferki kamu tasarruflarının açıklandığı sunumda bundan sonra da paketleri açıklamaya devam edeceğiz dediğinde aklıma yine kamuda yapılacak ek tasarruf paketleri geldi. Ama hayal görmüşüm.

Şimşek’in de derdi bulduğunu öpmekmiş. Motorlu kuryeler derken konu geldi bahşişlere kadar. Bir kereye mahsus 2 kez aynı dönemde alınan motorlu taşıt vergisinde ayılmalıydık ama bizimki iyi kalplilikten hep.

 

 

Bir kez daha soruyorum. Kamuda tasarruflar konusunda bir gelişme var mı?

Duyan var mı?

Kamu tasarruf paketinin açıklanmasından sonra ne geziler bitti ne kiralamalar ne de kayırmalar.

91.824.805.000 tl.

Bilin bakalım bu ne?

76.295.436.000 tl

Peki bu?

31.373.647.000 tl

Hadi bunu bilin.

Bakın bu son.

78.995.069.000 tl

 

Kafanızı yormayın. Ben aşağıdan başlayarak yazayım. En alttaki Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının 2024 bütçesi. Bir üstündeki Dışişleri Bakanlığının 2024 bütçesi. Bir üstündeki İçişleri Bakanlığının bütçesi.

Ve tabiki en üsteki 91 milyar 824 milyon 805 bin olan Diyanet İşleri Başkanlığının 2024 bütçesi ki, tasarrufun hiç uğramadığı başkanlık.

Ülke de sanayiden, dışişlerinden ve içişlerinden daha elzem harcamalara sahip başkanlık.

Ya hadi yazmayayım diyorum. Buraya kadar yazdıklarım zaman zaman içimde tedirginlik yaratıyor. Diyanetin bütçesinden bahsetmek bile senelerdir üstüne oturduğum ardımı terletmeye yetiyor.

Bu konuya da girmek şart oldu. Son günlerin en sarsıcı tartışmalarından biri. Şeriat istiyorum diye bağıran insanların din ile ilgili yine bütçesi malum diyanetin onayı ile basılan hadis kitaplarını açıkladığı için araştırmacı yayıncı Diamond Tema’yı tutuklatma çabası. Ve hatta tarafsız olması gereken bakanlığın konu ile ilgili taraf olması.

Ülkemde laikliğin son zamanlarını mı yaşıyorum diye de korkmaya başlamadım değil. İfade özgürlüğünüz karşı tarafın işine geldiği kadar olunca konuşacak yazacak bir şey de kalmıyor.

Dön yine ekonomiye.

Ekonomi iyiye gitmiyor dostlar. Ülkede sadece ekonomi değil pek çok şey iyiye gitmiyor.

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler