Sosyal Medya

Ekonomi

Bayram krizi! Oteller, pansiyonlar dolu; uçak, otobüs bileti kara borsa…

Yaşanan hayat pahalılığına rağmen bayramda 300 milyar liralık ciro bekleniyor. Otobüs ve uçak biletleri tükendi. Dubai ile yarışan otellerde yer kalmadı!

Bayram krizi! Oteller, pansiyonlar dolu; uçak, otobüs bileti kara borsa…

Bayrama sayılı günler kala, her kesimde telaş var. Bir taraftan kurban kesme hazırlığı, diğer yandan memleket ya da tatile gidecek olanların yolculuk telaşı, bayramı tatil olarak değerlendirmek isteyenlerin telaşı…

Bir tarafta ‘kriz var’ diyenler, diğer taraftan talep sebebiyle katlanan fiyatlar söz konusu.

Kurban Bayramı, bir anlamda başlangıç noktası oldu. Okullar kapandı, hem liselere hem üniversiteye giriş için sınavlar tamamlandı. Buna Kurban Bayramı da eklenince milyonlarca insanın yollara düşeceği ‘birleşme’ gerçekleşti. Bu sebeple günler öncesinden otobüs biletleri tükendi, 12 bin yeni ek sefer konuldu. Ek sefere rağmen birçok kente otobüs bileti araması yapıldığında “Son 3 bilet” ya da “Bilet tükendi” gibi uyarılarla karşılaşılıyor. Uçak biletinde de birçok kente bayrama kadar bilet yok. Cumartesinden itibaren yer bulunsa da “Son biletler” uyarısı yapılıyor.

Yüksek fiyatlardan şikâyet edilse, 4 kişilik bir ailenin 1 haftalık tatili en ucuz pansiyonda bile 15 bin lirayı bulsa dahi, odaların yüzde 95’i dolmuş durumda. Çadırkentler, bungalov ve tiny house tabir edilen yerler ile Air BNB sistemiyle faaliyet gösteren işletmelerde de yoğunluk gözleniyor.

YUNAN ADALARI BİLE DOLDU

Bodrum, Marmaris, Antalya gibi sahil kesimlerinde otellerde yer bulamayanlar ise hemen hemen bütün kentlerde bulunan ev kiralama yöntemine başvurdu. 2 ya da 3 katlık villarda 1 aylık fiyatlar 345 bin liradan başlayıp 500 bin liraya kadar çıkıyor. Küçük ev ya da bungalovlarda ise 1 aylık fiyat 170 bin lira ile 250 bin lira arasında değişiyor. Burada ise herhangi bir yiyecek ikramı söz konusu değil, sadece konaklama alınabiliyor.

Türkiye’de fiyatlar o kadar hızlı arttı ki, ortalama bir restoranda bir porsiyon etin fiyatı 120 doları geçti. Bu miktar dolar-avro kazanan turistlere bile yüksek geliyor. Bu nedenle yerli turistin daha ucuz bulduğu Yunan adaları ve Mısır’a yöneldiği belirtiliyor. Öyle ki kapıda vize uygulaması sunan Yunanistan’ın Meis, Sakız gibi adalarına gitmek isteyenler rezervasyon sırasında “Kapıda Vize kontenjanımız dolmuştur” ibareleriyle karşılaşmaya başladı.

EN UCUZ KURBAN 15 BİN TL

Geçtiğimiz yıl küçükbaş hayvanın fiyatı 7 bin ila 12 bin lira arasında alıcı buluyordu. Bu yıl ise küçükbaş kurbanlık fiyatları 12 bin ila 18 bin lira arasında değişirken, kurbanlık sığırın fiyatında 80 bin lira ile 160 bin lira arasında değişen fiyatlar talep ediliyor. Bağış yapmak isteyenler ise 3.500 lira civarında bir bedel ödemek durumunda.

 

türkiyegazetesi.com

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler