Sosyal Medya

Döviz

Alman Scope Rayting’den  Türkiye  yorumu: Yerel seçim sonuçları olumlu, TL değer kazanacak

Scope Raytings, muhalefetin zaferinin politikada normalleşmenin devamını daha olası kıldığını, kısıtlayıcı para politikasının devam edeceği varsayımı altında, enflasyonun bu yıl ortalama %60'a yükseleceğini belirtti.

Alman Scope Rayting’den  Türkiye  yorumu: Yerel seçim sonuçları olumlu, TL değer kazanacak

Alman kredi derecelendirme kuruluşu Scope Raytings, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın seçim sonuçlarını kabul etmesinin ülkenin kurumsal gücünü desteklediği üzerinde dururken, demokratik sürecin aynı çizgide devam etmesi durumunda yatırımcı güveninin de artacağını öngördü.

 

TL daha değerli hale geldi

Scope Raytings analistleri, yüksek politika faizinden dolayı TL cinsi varlıkların ise artık yabancı yatırımcılar için daha cazip hale geldiğini ve mevcut koşulların daha fazla yatırımın önünü açabileceğini söyledi.

Enflasyon hala ciddi problem, faiz artışına devam

 

Scope Raytings, yayınladığı raporda, Türkiye’de muhalefetin zaferinin politikada normalleşmenin devamını daha olası kıldığını, kısıtlayıcı para politikasının devam edeceği varsayımı altında, enflasyonun bu yıl ortalama %60’a yükseleceğini belirtti.

Kısıtlayıcı para politikasının devam edeceği varsayımı altında, enflasyonun bu yıl ortalama %60’a yükseleceğini tahmin ediyoruz. Bu, yılın ilk yarısında fiyatlar üzerindeki ağır baskıyı ve para politikasının gecikmeleri ve olumlu baz etkileri nedeniyle bu yılın ikinci yarısında aşağı yönlü bir yörüngeyi dengelemektedir. 2025 yılında enflasyonun ortalama %25’e gerilemesi beklenmektedir ki bu oran TCMB’nin hedefi olan %5’in hala önemli ölçüde üzerindedir.

 

Reel büyüme kısmen yavaşlayacak

Sıkı maliye ve para politikasının ekonomik büyüme görünümünü kötüleştirmesi nedeniyle ekonominin yeniden dengelenmesi önemli bir zorluk olmaya devam etmektedir. Reel GSYH büyümesinin 2023’te %4,5 ve 2025’te %3,5’ten sonra 2024’te %3,3 olacağı tahmin edilmektedir. Böyle bir performans, son 10 yılda kaydedilen ortalama %5,2’den çok daha zayıf olsa da yine de güçlü olacaktır.”

 

 

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler