Sosyal Medya

Dünya Ekonomisi

UBS: 2024’te altın ve gümüşte sert yükseliş bekliyor

Altın fiyatları faiz oranlarıyla ters bir ilişki içinde olma eğilimindedir. Faiz oranları düştükçe altın, düşük faiz ortamında daha zayıf getiri sağlayacak olan tahvil gibi alternatif yatırımlara kıyasla daha cazip hale gelir.

UBS: 2024’te altın ve gümüşte sert yükseliş bekliyor

UBS’nin tahminlerine göre, altın ve gümüşün 2024 yılında ABD Merkez Bankası’nın faiz oranlarını düşürmeye başlayacağı beklentisiyle daha da yükselmesi bekleniyor.

“Altının Fed’in gevşemesiyle yükselmesini bekliyoruz. Ayrıca bu, daha zayıf bir dolarla birlikte geliyor” diyen yatırım bankasının değerli metaller stratejisti Joni Teves, metalin yıl sonuna kadar ons başına 2.200 dolara ulaşmasını bekliyor.

Altın fiyatları faiz oranlarıyla ters bir ilişki içinde olma eğilimindedir. Faiz oranları düştükçe altın, düşük faiz ortamında daha zayıf getiri sağlayacak olan tahvil gibi alternatif yatırımlara kıyasla daha cazip hale gelir.

Buna karşılık, düşük oranlar doları zayıflatarak altını uluslararası alıcılar için daha ucuz hale getirir ve talebi artırır.

Faiz indirimlerinin zamanlaması ve kapsamı konusunda hala çok fazla belirsizlik olsa da UBS, Federal Rezerv’in politikayı gevşetmesi yönündeki beklentilerini korudu. Geçtiğimiz hafta Fed, Ocak ayında faiz oranlarını sabit tutma kararını açıkladı ve Mart ayında faiz indirimi umutlarını azalttı.

İsrail’in Hamas’la savaşının başladığı 7 Ekim’den bu yana külçe altının güvenli liman olarak cazibesi arttı ve bu da altın fiyatlarının geçen ay ons başına 2.100 dolar ile tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşmasına katkıda bulundu.

Teves, “Çok fazla makro belirsizliğin [ve] jeopolitik risklerin olduğu bir ortamda yatırımcıların altın varlıklarını artıracaklarını düşünüyoruz” dedi.

Altının “daha fakir kuzeni” gümüş için de beklentiler iyimser ve gümüş “gerçekten parlama” yolunda ilerliyor.

Stratejist, gümüşün altın kadar yaygın bir jeopolitik ve güvenlik sığınağı olmadığını, bunun da son birkaç yılda neden altından daha düşük performans gösterdiğini kısmen açıkladığını söyledi. Ancak Fed gevşediğinde durum gümüşün lehine dönebilir.

“Fed’in gevşediği bir senaryoda, gümüşün gerçekten iyi performans gösterebileceğini düşünüyoruz. Altındaki bir hareketten daha iyi performans gösterme eğilimindedir,” dedi. “Gümüş altından oldukça düşük performans gösteriyor. Bu yüzden arayı kapatmak için yapılacak çok şey var ve bence bu hareket oldukça dramatik olabilir,” diye ekledi.

Gümüşün performansı, geniş endüstriyel uygulamaları nedeniyle genel ekonominin sağlığıyla yakından bağlantılı. Değerli metal yaygın olarak otomobil, güneş panelleri, mücevher ve elektronik üretiminde kullanılmakta.

Altın son olarak ons başına 2.052 dolardan işlem görürken, gümüş ons başına 22,69 dolardan fiyatlandırıldı.

CNBC

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler