Sosyal Medya

Ekonomi

TÜİK, enflasyon sepeti verilerini internet sitesinden kaldırdı

Eleştirilerin odağında olan TÜİK Başkanı bu kez de enflasyon sepeti verilerini internet sitesinden kaldırdı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Başkanı Erhan…

TÜİK, enflasyon sepeti verilerini internet sitesinden kaldırdı
Eleştirilerin odağında olan TÜİK Başkanı bu kez de enflasyon sepeti verilerini internet sitesinden kaldırdı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Başkanı Erhan Çetinkaya, düzenlediği basın toplantısında eleştirilere yanıt verirken, kurumun internet sitesinde bulunan eski enflasyon sepeti verilerini sildi.

Cumhuriyet’ten Ali Can Polat’ın aktardığına göre, Prof. Dr. Cem Başlevent, TÜİK Başkanı’nın açıklamalarının şeffaflık adına olumlu olduğunu belirtirken, mevcut verilerin silinmesinin kabul edilemez olduğunu vurguladı. Başlevent, “Madde fiyatını açıklamak için bir gün daha çalışılması gerekiyor demek komik. Çalışsınlar. Ayın 3’ü değil, 4’ü veya 5’i de olsa madde sepetini açıklasınlar” dedi.

Ayrıca, ENAG Kurucusu Prof. Dr. Veysel Ulusoy, TÜİK’in 2018 yılından bu yana verileri kontrollü olarak sunduğunu ve 2020 yılından itibaren enflasyon, milli gelir gibi önemli ekonomik göstergelerde manipülasyon yaptığını öne sürdü. Ulusoy, bu yaklaşımın halkı fakirleştirdiğini ve halkın bu durumu hak etmediğini belirterek, sahtekârlığa karşı çıkmak için en yüksek sesle protesto çağrısı yaptı.

TÜİK Başkanı Çetinkaya, düzenlediği toplantıda haziran ayında açıklanan, beklentilerin altında kalan enflasyon oranları ve memur ile emekli maaşlarına yapılacak zamların temmuz ayına ertelenmesine değindi. Çetinkaya, sigara, vergiler ve akaryakıt gibi zamların temmuz ayında etkili olacağını, elektrik zammının ise yarım puanlık bir etkisi olduğunu ifade etti. Çetinkaya, Türkiye’deki şirket karlarının enflasyonu yukarı çektiğini de sözlerine ekledi.

 

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler