Sosyal Medya

Ekonomi

Tarımsal girdi fiyat endeksi Nisan’da da yükselmeye devam etti

Gıda fiyatları enflasyonunda yakın vadede rahatlama beklemek gerçekçi değil. Çünkü, tarımsal üretimde girdi maliyetleri artışı aylık ve yıllık ölçekte devam…

Tarımsal girdi fiyat endeksi Nisan’da da yükselmeye devam etti

Gıda fiyatları enflasyonunda yakın vadede rahatlama beklemek gerçekçi değil. Çünkü, tarımsal üretimde girdi maliyetleri artışı aylık ve yıllık ölçekte devam ediyor.

Tarım-GFE, Nisan’da aylık yüzde 1,72 artarken, yıllık yüzde 52,20 yükseldi. Endekste, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 14,61 artış ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 39,08 arttı.

 

Ana gruplarda bir önceki aya göre, tarımda kullanılan mal ve hizmetler endeksinde yüzde 1,70 artış, tarımsal yatırıma katkı sağlayan mal ve hizmetler endeksinde yüzde 1,87 artış gerçekleşti. Bir önceki yılın aynı ayına göre tarımda kullanılan mal ve hizmetler endeksinde yüzde 49,13 artış, tarımsal yatırıma katkı sağlayan mal ve hizmetler endeksinde yüzde 73,70 artış gerçekleşti.

Aylık değişimin en yüksek olduğu alt grup yüzde 7,73 ile bina bakım masrafları oldu. Tohum ve dikim materyalindeki aylık artış yüzde 5,35 olurken, tarımsal ilaçlar yüzde 2,15 yükseldi.

 

 

Yıllık değişimin en yüksek olduğu alt grup yüzde 143,26 ile veteriner harcamaları oldu. Diğer mal ve hizmetlerdeki artış yüzde 89,95 olurken, malzemeler yüzde 74,47 ve enerji ve yağlayıcılar kalemi yüzde 70,69 yükseldi.

 

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler