Sosyal Medya

Ekonomi

Şimşek: Cari açık sene sonunda 26 milyar dolara inecek

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, mayıs ayı dış ticaret dengesi verilerinin açıklanmasının ardından, sosyal medya hesabından değerlendirmede bulundu. “Yıllık…

Şimşek: Cari açık sene sonunda 26 milyar dolara inecek

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, mayıs ayı dış ticaret dengesi verilerinin açıklanmasının ardından, sosyal medya hesabından değerlendirmede bulundu.

“Yıllık dış ticaret açığı 35 milyar dolar iyileşerek 87 milyar dolara geriledi” şeklinde belirten Şimşek, “İkinci çeyrek itibarıyla cari açığın milli gelire oranının yüzde 2,5’in oldukça altında gerçekleşmesini öngörüyoruz” olarak vurguladı.

Bakan Şimşek paylaşımında ayrıca, “Gerileyen cari açık dış finansman ihtiyacını azaltacak, daha kalıcı rezerv birikimi sağlayacak, ⁠dış borcun milli gelire oranını düşürecek, finansal istikrarı daha da güçlendirecek, kredi notu artışlarının devamına zemin hazırlayacak ve hedeflerimize ulaşmamızda önemli rol oynayacaktır” dedi.

“Mayısta yıllık ihracat 260 milyar dolar ile tarihi zirvesine ulaşırken ithalat son bir yılda 29 milyar dolar azaldı. Yıllık dış ticaret açığı 35 milyar dolar iyileşerek 87 milyar dolara geriledi.

Turizmde de güçlü seyir devam ediyor, mayısta yabancı ziyaretçi sayısı yıllık yüzde 14 arttı.

Yıllık cari açığın mayısta bir önceki aya göre 6 milyar dolar iyileşerek yaklaşık 26 milyar dolar seviyesine gerilemesini bekliyoruz. İkinci çeyrek itibarıyla cari açığın milli gelire oranının yüzde 2,5’in oldukça altında gerçekleşmesini öngörüyoruz.

Gerileyen cari açık dış finansman ihtiyacını azaltacak, daha kalıcı rezerv birikimi sağlayacak, ⁠dış borcun milli gelire oranını düşürecek, finansal istikrarı daha da güçlendirecek, kredi notu artışlarının devamına zemin hazırlayacak ve hedeflerimize ulaşmamızda önemli rol oynayacaktır.”

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler