Sosyal Medya

Ekonomi

Prof. Dr. Hakan Kara: İstihdamın artması ekonomide ciddi bir soğuma olmadığını gösteriyor

Prof. Dr. Hakan Kara, mayıs ayı istihdam rakamlarını değerlendirdi. İstihdam edilenlerin sayısı Mayıs 2024’te bir önceki aya göre 273 bin…

Prof. Dr. Hakan Kara: İstihdamın artması ekonomide ciddi bir soğuma olmadığını gösteriyor

Prof. Dr. Hakan Kara, mayıs ayı istihdam rakamlarını değerlendirdi. İstihdam edilenlerin sayısı Mayıs 2024’te bir önceki aya göre 273 bin kişi arttı. Kara, yeni rakamları değerlendirerek, “İstihdam oranının artmaya devam etmesi, ikinci çeyrek itibarıyla ekonomide ciddi bir soğuma olmadığına işaret ediyor” dedi.

 

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2024 Mayıs Hanehalkı İş Gücü Araştırması sonuçlarını açıkladı. Verilere göre, 15 ve daha yukarı yaştaki kişilerde işsiz sayısı, bir önceki aya göre 27 bin kişi azalarak 3 milyon 11 bin kişi oldu. İşsizlik oranı ise 0,1 puanlık bir azalma ile yüzde 8,4 seviyesine geriledi.

İşsizlik oranı erkeklerde yüzde 7,0 iken, kadınlarda bu oran yüzde 11,0 olarak tahmin edildi. Bu durum, kadınların iş gücü piyasasında karşılaştığı zorlukların devam ettiğini gösteriyor.

İstihdam edilenlerin sayısı Mayıs 2024’te, bir önceki aya göre 273 bin kişi artarak 32 milyon 920 bin kişiye ulaştı. İstihdam oranı ise 0,4 puan artarak yüzde 50 oldu. Bu oran, erkeklerde yüzde 67,3, kadınlarda ise yüzde 33 olarak gerçekleşti. Kadınların istihdam oranındaki düşüklük, cinsiyet eşitsizliğinin iş gücü piyasasındaki yansıması olarak dikkat çekiyor.

Eski Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başekonomisti ve Bilkent Üniversitesi Ekonomi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hakan Kara, TÜİK’in açıkladığı mayıs ayı verilerine ilişkin sosyal medya hesabından değerlendirmede bulundu.

Prof. Dr. Kara, istihdam verilerinin ekonomide ciddi bir soğuma olmadığını gösterdiğini söyleyerek, “İstihdam oranının artmaya devam etmesi, ikinci çeyrek itibarıyla ekonomide ciddi bir soğuma olmadığına işaret ediyor” ifadesini kullandı.

 

 

 

 

 

 

karar.com

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler