Sosyal Medya

Ekonomi

İSO İhracat İklimi Endeksi, ihracat pazarlarındaki talep koşullarında üst üste ikinci ay iyileşmeye işaret etti

Ocak’ta 50,6 olan İstanbul Sanayi Odası Türkiye İmalat Sektörü İhracat İklimi Endeksi, Şubat’ta 51,1’e yükselerek ihracat pazarlarındaki talep koşullarında üst üste ikinci ay iyileşmeye işaret etti.

İSO İhracat İklimi Endeksi, ihracat pazarlarındaki talep koşullarında üst üste ikinci ay iyileşmeye işaret etti

Ocak’ta 50,6 olan İstanbul Sanayi Odası Türkiye İmalat Sektörü İhracat İklimi Endeksi, Şubat’ta 51,1’e yükselerek ihracat pazarlarındaki talep koşullarında üst üste ikinci ay iyileşmeye işaret etti.

İSO’dan yapılan açıklamada şöyle denildi:

“ABD ve bazı Avrupa ekonomilerinde büyümenin hızlanmasına bağlı olarak, Türk imalat sanayi ihracatçılarının talep koşulları 2024 ilk çeyrek ortası itibarıyla iyileşmeyi sürdürdü. Orta Doğu, talep artışının ana kaynaklarından biri olmaya devam etti.

Türkiye İmalat Sektörü İhracat İklimi Endeksi, ulusal PMI anketlerindeki PMI üretim endekslerinin bir araya getirilerek ağırlıklandırılmasıyla hesaplanmaktadır. Ağırlıklar, ihracat pazarlarının Türk imalat sanayi ihracatından aldıkları paylara ilişkin istatistikler kullanılarak oluşturulmaktadır.

Ocak’ta 50,6 olan İstanbul Sanayi Odası Türkiye İmalat Sektörü İhracat İklimi Endeksi, Şubat’ta 51,1’e yükselerek ihracat pazarlarındaki talep koşullarında üst üste ikinci ay iyileşmeye işaret etti. İhracat iklimindeki güçlenme ılımlı olmakla birlikte geçen yılın Haziran ayından bu yana en belirgin düzeyde gerçekleşti.

Şubat ayı verileri, Türkiye’nin ikinci en büyük ihracat pazarı olan ABD’de ekonomik aktivitenin güçlü bir şekilde arttığına işaret etti. Bu ülkede büyüme hızı son sekiz ayın en yüksek düzeyine ulaştı.

Avrupa’nın birçok önemli ihracat pazarında genişleme hızlandı ve zayıf bir dönemin ardından toparlanma sinyalleri devam etti. Birleşik Krallık, İtalya ve İspanya’da üretim artışı Şubat’ta ivme kazandı.

Diğer yandan, Almanya ve Fransa’da ekonomik aktivite belirgin bir şekilde daralmaya devam etti. Türk imalat sanayi ihracatındaki ağırlığı yaklaşık yüzde 13 olan bu iki ekonomide devam eden zayıflık, ihracat iklimindeki genel iyileşme görünümünü sınırlıyor.

Veri setine yeni eklenen ve ihracat pazarının yaklaşık yüzde 3’ünü oluşturan Romanya’da imalat sanayi üretimi bir önceki ayda olduğu gibi Şubat’ta da keskin düşüş gösterdi.

Anket kapsamında takip edilen ülkeler içerisinde ekonomik aktivitenin en hızlı artış kaydettiği ülke Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) oldu.

Söz konusu büyüme Haziran 2019’dan bu yana en yüksek oranda gerçekleşti. Diğer Orta Doğu ülkelerine bakıldığında, Suudi Arabistan ve Katar’da üretim artışı hız kazanırken Mısır ve Lübnan’da daralma gözlendi. Rusya’da üretim son 13 ayın en düşük hızında olmakla beraber Şubat ayında artmaya devam etti. Diğer BRIC ekonomileri de ilk çeyrek ortasında genişleme bölgesinde kalmayı sürdürdü.”

İstanbul Sanayi Odası Türkiye İhracat İklimi Endeksi hakkında değerlendirmede bulunan S&P Global Market Intelligence Ekonomi Direktörü Andrew Harker, şunları söyledi:

“Türk imalatçılarının dış talep koşullarında kısa süre önce başlayan toparlanma Şubat ayında ivme kazandı ve ABD’nin yanı sıra birçok Avrupa pazarında iyileşme belirtileri daha net bir şekilde görülmeye başlandı. Orta Doğu’nun talep açısından güçlü bir kaynak olmaya devam etmesi, imalatçılar açısından fırsatların genişlediği anlamına geliyor. Şubat ayında bu pozitif eğilimin başlıca istisnaları, zorlu üretim koşullarının devam ettiği Almanya ve Fransa oldu.”

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler