Sosyal Medya

Ekonomi

HSBC: Enflasyondaki düşüş TL’nin cazibesini artırıyor!

HSBC, Haziran ayı TÜFE verisinin TCMB ve TL için oldukça olumlu bir haber olduğunu ve enflasyondaki düşüşün reel faizleri ve TL'nin cazibesini artırdığını söyledi...

HSBC: Enflasyondaki düşüş TL’nin cazibesini artırıyor!

HSBC, Haziran ayı TÜFE verisinin TCMB ve TL için oldukça olumlu bir haber olduğunu ve enflasyondaki düşüşün reel faizleri ve TL’nin cazibesini artırdığını söyledi.

HSBC yayınladığı raporda, “Para politikası perspektifi ve kredibilitesi açısından Haziran ayı TÜFE verisi bizce olumlu bir sonuçtur. Döviz perspektifinden bakıldığında, bize göre bu durum TL açısından da olumludur. Şimdiye kadar, nominal faiz oranlarındaki artış reel faiz oranlarını yükseltmek ve dolarsızlaşma sürecini desteklemek için ağır bir yükü omuzlamak zorundaydı. Şu andan itibaren, reel faizlerin pozitif dinamiğinin enflasyonun sıkıştırılmasıyla sağlanacağına ve TL tutmak için başka bir neden sunacağına inanıyoruz.” dedi.

Enflasyon beklentilerindeki olası aşağı yönlü hareketi de dikkate almakta fayda olduğunu belirten HSBC, TCMB anketinde medyan yılsonu enflasyon tahmini %43,5 olduğunu hatırlattı. HSBC, “Enflasyon beklentilerindeki olası aşağı yönlü revizyonla birlikte, ileriye dönük reel faiz oranının yükselmesi ve TL’nin cazibesini daha da artırması muhtemeldir.” değerlendirmesini yaptı.

 

foreks.com

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler